środa, 31 stycznia 2018
Inaugurujemy nową rubrykę, w której księgarze kameralni rekomendują książki. W tym numerze lektury poleca Kinga Dawidowicz z księgarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14, Kraków). Księgarnia otrzymała Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO.           Adam Robiński: Hajstry Czarne, Wołowiec 2017, s. 224, ISBN 978-83-8049-583-8 „Jest dzicz, którą możemy zrobić sobie sami”. To jedno z pierwszych zdań otwierających reportaż Adama Robińskiego. Opowieść o tym, co na uboczu, co powszednie i z perspektywy głodnego odkrywcy nie może nosić miana egzotyki. A właśnie głód tego, co daje nam obce, dalekie, nieznane, ten dreszcz podniecenia w odkrywaniu innego to impuls, który pcha autora do wędrówki. Bycie pionierem, a może raczej zabawa w pioniera. Znaczenie terenu po raz pierwszy, nazywanie go, oswajanie. Tworzenie mapy. „Hajstry” to siedem opowieści o różnych zakątkach kraju. Na pozór znanych, towarzyszących nam w codzienności, zdawałoby się, że nawet lekko przykurzonych i wyblakłych w swojej urodzie, ale dzięki  spojrzeniu autora nabierających nowego życia, pulsującego tętna. Zasługą jest niewątpliwie język, za pomocą którego Robiński opisuje naturę. Trzeba przyznać, że jest bardzo dobrym i czułym obserwatorem. Delikatne metafory przeplatane są mięsistymi porównaniami, które nadają rytm opowieściom. Miejscami język przybiera kształt ballady poetyckiej by za chwilę wytrącić czytelnika ze stanu rozkołysania i przenieść w rzeczywistość Wisły rządzonej brudem, ściekami, unoszącej martwe korpusy setek szczurów. Jeden z bohaterów opowieści Robińskiego stwierdza, że „Przyrodę trzeba wyreżyserować”. Zdaje się, że autor potraktował tę refleksję jako klucz do konstrukcji opowieści o krajobrazie bocznych dróg. Czy będzie to opis Pustyni Błędowskiej czy Łuku Mużakowa (dla niewtajemniczonych to taki …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1009 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się