Czwartek, 4 października 2012
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2012
Interesowałem się kiedyś filatelistyką. Na znaczkach uczyłem się geografii, historii, antropo- i innych logii. A także grafiki – zarówno od strony technik, jak i estetyki. Znaczki stały się dla mnie kopalnią wiadomości o stylach i modach, po pewnym czasie także o kierunkach polityki. Ich wygląd – sposób projektowania, techniki użyte, rodzaj druku, tematy, cała symbolika – wiele mówił o kraju emitującym kolorowe marki. Davida Gentlemana poznałem pod koniec lat 70. Miał po sąsiedzku pracownię, jak się dowiedziałem na spotkaniu z nim zorganizowanym bodaj przez Design Council. Był autorem projektów licznych brytyjskich znaczków, całych ich serii – charakterystycznych, wpadających w oko, pełnych innowacyjnych rozwiązań. To Gentleman zrewolucjonizował brytyjskie marki pocztowe. Do 1965 roku na Wyspach wypuszczano znaczki niemal tak intrygujące, jak znaczki skarbowe – głowa monarchy zajmowała całą przestrzeń, gdy pojawiał się obrazek, to sztywny i formalny: jakiś herb, kartusz, jednorożec, lew, czasem królewski jacht, ewentualnie Szekspir, który wielkim poetą był. Zawsze wprowadzano je z jakiejś okazji: zjazd, wizyta, rocznica. Poprawne. Ale nudne i bez polotu. I właśnie w 1965 roku Gentleman przedstawił kierownictwu poczty propozycje radykalnych zmian: głowę monarchy można by zastąpić profilem lub innym symbolem władzy królewskiej, ustawić ją gdzieś w kątku, odświeżyć czcionkę, dodać koloru, przede wszystkim zmienić motywy – dlaczego …
Wyświetlono 25% materiału - 203 słów. Całość materiału zawiera 812 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się