Piątek, 30 września 2011
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2011
Czy Coco Chanel była „w łóżku z wrogiem”? Żeby tylko w łóżku, przekonuje amerykański dziennikarz Hal Vaughan w swojej książce „Sleeping with the enemy” (Knopf). Ale to w zasadzie jedyny zarzut, jaki postawiono Coco Chanel po wojnie. Udało jej się? Jasne. Bogatemu diabeł dzieci kołysze. Nawet jeśli bogaty nie ma dzieci. Francuskiej projektantce nigdy nie zależało na rozgrzebywaniu wojennej przeszłości, jej ziomkowie też szybko – i ochoczo – na to przystali. Francuzi, co tu ukrywać, niezbyt się spisali podczas niemieckiej okupacji, zatem dyktat generała de Gaulle’a, że cały naród zjednoczył się w walce przeciw nazistom (niemal automatycznie przypomina mi się hasło „cały naród buduje swoją stolicę” – proszę wybaczyć, ale dla mnie to podobna hucpa) bardzo im odpowiadał. Mademoiselle nie kryła się bynajmniej ze swymi niemieckimi i proniemieckimi przyjaźniami za czasów okupacji; po wojnie, gdy sądy wzięły się za kolaborantów, postanowiła przeczekać gorący okres w Szwajcarii, gdzie miała dom, pieniądze i kochanka. Niemieckiego, a jakże, dawnego oficera SS i agenta Abwehry. To z tym wrogiem dzieliła łóżko w swoim apartamencie w Ritzu. Czytelnicy wcześniejszych biografii Chanel (w Polsce ukazało się już pięć poświęconych jej tytułów) wielu nowinek tu nie znajdą. Korzenny antysemityzm Chanel, wyniesiony z dzieciństwa, był typowy dla większości Francuzów. Nie …
Wyświetlono 25% materiału - 202 słów. Całość materiału zawiera 811 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się