Piątek, 27 lipca 2018
Rozmowa z Piotrem Ambroziewiczem, autorem książki „Złote lata polskiej chuliganerii”
– Czemu akurat opisana dekada zapisała się złotymi zgłoskami w dziejach naszych chuliganów? – Złote lata czy złote zgłoski to tylko licentia poetica, ale ona nie wzięła się znikąd. W latach wczesnej Polski Ludowej chuligani zaczęli się namnażać niczym bakterie dżumy w Oranie, czego władza w żaden sposób nie mogła zrozumieć. Mało tego, chuligańsko-bikiniarska cholera zainfekowała nawet młodzieżową organizację janczarów (ZMP) partii komunistycznej. Nie mówiąc o szkołach zawodowych, które – ze względu na niewysoki poziom umysłowy uczęszczającej do nich młodzieży – wydawały się całkowicie bezpieczne. Wydział Oświaty KC PZPR przygotował referat: „Działalność wroga na odcinku młodzieżowym”, stwierdzając, że „wszechobecna działalność wroga klasowego jest nie tylko ożywiona, ale i skuteczna, skoro prowadzi do negatywnych zachowań młodzieży – przybierających w dodatku rozmaite formy, w tym chuligaństwa i bikiniarstwa, ogólnej demoralizacji, lekceważenia szkolnych obowiązków – a nawet do religijności”. Ponieważ ludowa władza nie potrafiła ani zrozumieć, ani zapobiegać, wybrała najłatwiejsze tłumaczenia, uznając chuliganerię za element wywrotowy, wrogi najlepszemu z ustrojów, sterowany – i ręcznie, i dolarowo – przez imperialistów rodem zwłaszcza z USA. W książce opisuję, do jakiej aberracji doszła ta władza. I było tak przez ok. 10 lat, przy czym za przełom uznaje się początek tzw. gomułkowskiej małej stabilizacji, czyli czasowe okolice 1960 roku. – Szwarccharakter tamtych czasów – Paramonow, przeszedł do warszawskiego folkloru… – Jerzy Paramonow, prostak i bandyta, stał się …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 881 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?