Poniedziałek, 28 października 2013
Nie tylko biblioteki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru366
Instytut Książki rozpoczął prace nad nowym systemem katalogowym (MAK+) dla bibliotek we wrześniu 2008 roku. Po zaprzestaniu przez Bibliotekę Narodową prac nad rozwojem opartego jeszcze na DOS-ie systemu MAK Instytut Książki stał się kontynuatorem idei dostarczenia narzędzia do skomputeryzowania katalogów wszystkich bibliotek w Polsce. Od początku prac przyjęto koncepcję, że MAK+ będzie czymś znacznie bardziej funkcjonalnym niż tylko zamkniętą bazą danych książek w bibliotece, do tego często katalogowanych niezgodnie z obowiązującymi normami. Dlatego też rozpoczęto tworzenie systemu, który od początku umożliwiał katalogowanie wyłącznie w formacie MARC21, a do tego wymuszał posługiwanie się rekordami z Przewodnika Bibliograficznego Biblioteki Narodowej. Co najważniejsze, wszystkie biblioteki korzystające z systemu MAK+ działają w obrębie jednej centralnej bazy danych, co de facto oznacza budowę centralnego katalogu książek w Polsce. Obecnie (17 września 2013) ten katalog zawiera ponad 5 mln 200 tys. książek, skatalogowanych przez 1222 biblioteki (511 bibliotek głównych i 711 filii). Liczba ta stale wzrasta. Dla porównania – na początku 2013 roku w katalogu były 3 mln książek, a z systemu MAK+ korzystało ok. 900 bibliotek. System MAK+ działa według następujących założeń: 1. Jest jedna centralna grupa serwerów, gromadząca kopie wszystkich danych wszystkich bibliotek pracujących w systemie MAK+. 2. W każdej bibliotece znajduje się lokalny serwer. Na nim pracują bibliotekarze. Dane z serwera lokalnego są przesyłane do serwerów centralnych co 10 minut. 3. Wszystkie biblioteki pracujące w systemie MAK+ pracują na identycznej, automatycznie aktualizowanej wersji programu MAK+. Każda z nich korzysta ze wszystkich modułów systemu. Zależy nam na …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 975 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się