Wtorek, 20 grudnia 2016
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2016
Stosunkowo rzadko się zdarza, by promocja książki miała miejsce na scenie teatralnej. I to nie jakiejś kameralnej, a głównej. A tak właśnie było podczas prezentacji biografii autorstwa Elżbiety Baniewicz zatytułowanej "Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego" (Marginesy). Niezorientowanym wyjaśniam, że tak właśnie bohatera książki określają w świecie anglosaskim - gdzie odniósł niekwestionowany sukces jako dramaturg. Pośród krajowej socjety nazywany jest Głową, chociaż autorka przytacza też wiele innych epitetów wysuwanych pod jego adresem. Takich jak: playboy, bon vivant, Oscar Wilde Polski Ludowej, mistrz darcia łach, czy król nudyzmu. Można się zatem było spodziewać, że będziemy obcowali z wszechstronną opowieścią o człowieku, któremu przyszło żyć w kilku epokach (rocznik 1938). Nic z tych rzeczy. Praca jest dogłębnie akademicka. Zapewne nie tego oczekiwała większość czytelników. Na przykład Teresa Iżewska, niezapomniana "Stokrotka" z "Kanału" tandemu scenopisarsko-reżyserskiego Jerzy Stefan Stawiński / Andrzej Wajda. Aktorkę tę adorował podczas studiów na wydziale aktorskim stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej - o czym zresztą napomyka na kartach "Z głowy", swego - moim zdaniem - opus vitae. Nawiasem mówiąc, z uczelni przy stołecznej ulicy Miodowej został relegowany (w dobrym towarzystwie Stanisława Tyma) za brak... zdolności. Decyzji nie oprotestował nawet wybitny konferansjer i aktor Kazimierz Rudzki, wuj Głowackiego, piastujący wówczas w PWST wysokie funkcje pedagogiczne. Siostrzeniec przeniósł się na filologię polską, którą ukończył terminowo (gwoli ścisłości wcześniej liznął - także na Uniwersytecie Warszawskim - historii - lecz z Klio nie jest mu raczej po drodze, co …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 937 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się