środa, 20 lutego 2008
Temat numeru (2/2)
Miłość i towarzyszące jej uczucia, to bodaj najważniejszy wątek w literaturze. Zainspirowany tekstem Lecha Merglera, postanowiłem dokonać krótkiego, subiektywnego, przeglądu moich ulubionych książek o miłości. Ze smutkiem stwierdzam, że w większości przypadków opowiadają one o miłości nieszczęśliwej. Być może jednak miłość spełniona jest zbyt banalna, by mogła stać się tematem dojrzałego dzieła literackiego, a nie tylko szmirowatym romansem? Na pierwszym miejscu mojej listy jest „Wybór Zofii” Williama Styrona, opowieść o miłości obciążonej przeszłością, miłości tragicznej, pełnej lęków, brutalności i upokorzeń, zakończonej śmiercią kochanków. Dalej „Lolita” Nabokova, czyli historia miłości naznaczonej piętnem dewiacji. Proszę jednak zwrócić uwagę, ileż w „Lolicie” jest ukrytego ciepła, i jawnej fascynacji dziewczęcym pięknem! Kolejna książka to „Miłość w czasach zarazy” Marqueza, pozycja klasyczna, powieść o wytrwałości w uczuciach, choć ta wytrwałość naznaczona jest przecież jakże licznymi „błahostkami”, czyli dziennikiem erotycznych podbojów starzejącego się w miłości Florentino Arizy. Następna wielka, moim zdaniem powieść o miłości, …
Wyświetlono 25% materiału - 148 słów. Całość materiału zawiera 592 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?