środa, 7 listopada 2012
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2012
Na cztery ręce pracowano przy książce „Nasz człowiek w Botswanie”. Wydawca – Muza – zaprezentował ją w klubie „Wrzenie świata”, który od dwóch lat jest kluczowym adresem stołecznym, jeśli chodzi o literaturę faktu. Książkę napisał Bartosz Marzec, młody, ale wytrawny reporter, który dziennikarskie abecadło poznał na łamach „Rzeczpospolitej”, zaś obecnie pracuje w redakcji miesięcznika „Łowiec Polski” – jest bowiem zapalonym myśliwym. A, ponieważ łowiectwo jest także nieobce Wojciechowi Albińskiemu, toteż książka o nim zasłużyła na miano wystrzałowej. Znajomość obydwu zaczęła się przed dekadą od… faksu. Pokazał go Marcowi Marek Nowakowski. Zawierał fragment prozy, lecz bez podania nazwiska autora. Po kilku miesiącach zaintrygowany i oczarowany tekstem Marzec poznał jego autora, bo Albiński przybył do Warszawy z RPA, gdzie spędził cztery dekady. Spotkanie zaowocowało wywiadem na łamach „Rzeczpospolitej”, potem recenzjami kolejnych tomów pisarza, a w końcu wspólną podróżą życiowym szlakiem prozaika. Książka, której tytuł honoruje cenionego przez tandem Albiński-Marzec Grahama Greena („Nasz człowiek w Hawanie”), przynosi pieczołowitą z niej relację. Nić narracji rozpoczyna się u schyłku międzywojnia w podwarszawskich Włochach, potem wiedzie przez zrujnowaną Warszawę widzianą oczami ucznia szkoły Wojciecha Górskiego oraz studenta Politechniki, paryski przystanek po „wybraniu wolności”, pracę mierniczego w Szwajcarii oraz geodety na południu Afryki, wreszcie powrót do Warszawy. Opowieść ozdabia ironia, …
Wyświetlono 25% materiału - 203 słów. Całość materiału zawiera 815 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się