Wtorek, 31 stycznia 2017
  Wśród lektur mojej młodości niebagatelny ciężar intelektualny miał i wciąż ma tekst z obszaru semiologii (na raczej wstępnym etapie rozwoju tej specjalności) autorstwa Claude'a Lévi-Straussa. Tekst ów nosi tytuł "Trójkąt kulinarny". Uf. Dla ułatwienia: będę sobie wzdychał "Uf" przy co trudniejszych akapitach. Każdy, kto studiował nauki humanistyczne na którymś w miarę solidnym uniwersytecie, powinien pamiętać błyskotliwą rozprawę, na kartach której wybitny uczony udowadnia, jak sposób przyrządzania mięsiwa w kulturach pierwotnych odzwierciedla tryb organizacji społecznej określonych zbiorowości. Wnioski dają się rozciągać na wszelkie dziedziny życia społecznego. Z grubsza rzecz ujmując: wszystko, co nas dotyczy, staje się znakiem świadczącym o relacjach splatających zbiorowość, gdy tylko spoglądamy uważniej, niż beztrosko ślizgając się po jej powierzchni. Uf. Następny akapit można pominąć. Z badawczego punktu widzenia chyba najwdzięczniejszego materiału do śledzenia układów norm oraz wartości dostarcza styl konsumpcji dóbr, jaki obserwujemy, biorąc pod lupę spożywanie żywności oraz tendencje mody odzieżowej obowiązujące w danym miejscu oraz czasie. Uf. Tyle mądrzenia się na początek. Wystarczy. Co rychlej gnam wraz z Państwem do konkretów.Otóż ostatnio wpadły mi w łapki dwie książki dotyczące strojów, obie wydane w Polsce przez Arkady. Pierwsza z nich to "Historia mody"; zbiorowy tom wymyślony w Anglii, edytowany pod redakcją Marnie Fogg. Druga zaś publikacja powstała już u nas, poniekąd uzupełniając tę pierwszą. Chodzi mianowicie o tom Joanny Dobkowskiej oraz Joanny Wasilewskiej "W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku". Oba dzieła starannie wydane, oba bogato ilustrowane, oba też dostarczają mnóstwa wartościowego materiału do …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 974 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się