Sobota, 13 listopada 2010
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2010
O Benie Macintyre pisałem ponad trzy lata temu, gdy ukazała się jego książka „Agent Zigzag” (polski przekład, nakładem Naszej Księgarni, od niedawna na rynku). Ten brytyjski dziennikarz, jeden z redaktorów „Timesa”, jest autorem kolejnej wojennej opowieści, „Operation Mincemeat”, doskonale przyjętej historii niezwykłego spisku, na jaki poważyli się Anglicy, by podsunąć Niemcom fałszywe informacje dotyczące planowanych ataków aliantów. Ale, choć obie książki są rzeczywiście świetną lekturą, chciałbym zwrócić uwagę na inny tom Macintyre- ’a, efekt jego wysiłków – albo i owoc jego pasji – redaktorskich. „The last word” (Bloomsbury) jest wyborem kilkudziesięciu tekstów poświęconych językowi, jakie Macintyre zamieszcza w miarę regularnie w dziale literatury „Timesa”. Macintyre bawi się angielskim, bada go, analizuje, wywraca na nice, sprawdza jego aktualność, globalną przydatność (a co za tym idzie – dominację) i zdolność do adaptacji. To od niego dowiedziałem się, że prócz znanych już na świecie odmian chinglish, spanglish i franglish mamy także ponglish, czyli polski angielski, narzecze używane przez emigrantów nad Tamizą i tych, którzy postanowili wrócić nad Wisłę (moim zdaniem posługują się nim także nie podróżujące nigdzie ofiary naszego szkolnictwa). Autor zaliczył ponglish do grupy „języków pidżynowych” (pidgin), czyli uproszczonych, twierdząc, że jest on dopiero w powijakach i ma spore szanse na rozwój. Nie przewiduje wprawdzie, by w ponglish kiedykolwiek powstała wersja „Ojcze nasz”, ale chwali bogactwo …
Wyświetlono 25% materiału - 214 słów. Całość materiału zawiera 857 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się