Piątek, 26 listopada 2010
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2010
O Philipie Larkinie pisałem w tej rubryce już bodaj trzy razy. Tak wybitny twórca? Bez wątpienia, choć nie omawiałem jego poezji – był postacią, która w XXwiecznej literaturze brytyjskiej swoje miejsce zdobyła również dzięki bogatej korespondencji prowadzonej z całym gronem twórców z jego pokolenia. Kolejne wybory (albo zbiory) tej korespondencji pojawiają się w księgarniach od dekady, nieodmiennie przyciągając uwagę czytelników i recenzentów. O ile łatwo zrozumieć tych drugich – Larkin, świetny stylista, poprzez swe epistoły dawał przyczynek do portretu epoki – o tyle pierwszych trudniej. Poeta był bowiem postacią mocno zakompleksioną i, nie ukrywajmy, przeciętną, niezbyt się wyróżniającą. Ale w Anglii to nie przeszkadza, „sympathy for the underdog” sprawia, że na takiego przeciętniaka spogląda się z zaciekawieniem. Bo jest jednym z nas. Larkin wyłysiał już w młodości, nosił grube okulary, jąkał się. Mieszkał na prowincji, całe życie przepracował w uniwersyteckiej bibliotece. Był mizoginem o skrajnych często poglądach, interesował się skrycie pornografią, a jego życie seksualne i uczuciowe mocno było pokręcone. Tak, przeciętny – jak co drugi Anglik jego pokolenia. Kolejny tom listów – „Letters to Monica” (Faber) – rzuca znów nieco światła na Larkina stosunek do kobiet. Lubił je i bał się ich równocześnie, cenił i nie zaspokajał. Był chyba samotnikiem z wyboru, choć miał żonę (związek rozpadł się po dwóch latach) i liczne przyjaciółki (związki często platoniczne). Monicę Jones, wykładowczynię akademicką z …
Wyświetlono 25% materiału - 223 słów. Całość materiału zawiera 893 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się