środa, 31 stycznia 2018
MIĘDZYNARODOWE TOWARZYSTWO
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 473 (1/2018)
W dniach 23-24 października na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się konferencja „Joseph Conrad. Konteksty, spotkania i nawiązania międzykulturowe”. Zaproszeni conradolodzy przedstawiali referaty dotyczące nieznanych wątków i interpretacji związanych z tą postacią i jej twórczością. Hunt Hawkins z University of South Florida przedstawił wykład dotyczący biograficznych i historycznych powiązań łączących „Jądro ciemności” z życiem Conrada. Zgodnie z jego teorią większość postaci i miejsc, które znajdziemy w powieści, ma swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w podróży Conrada do Konga. Hipoteza przedstawiająca Marlowe’a jako postać wręcz autobiograficzną nie jest nowa, lecz Hawkins zdołał ją podkreślić przez wielokrotne cytaty i opisy postaci, odnoszące się do zrobionych podczas podróży zdjęć: „Znalazłem dokumenty firmy, w której zatrudniony został Kline [prototyp Kurtza z powieści – przyp. TG]. Nie było w nich jednak nic ekscytującego. Kline nie popełnił żadnych zbrodni, ale inni Europejczycy, o działaniach których słyszał Conrad, owszem. Żadna powieść Conrada nie jest tak blisko powiązana z życiem autora jak »Jądro ciemności«. Autor fikcji nie jest jednak zobligowany do trzymania się faktów. Conrad niektóre rzeczy przemilczał, inne przerobił, część to bardziej uniwersalne spojrzenie na działalność kolonialistów”. W  drugim panelu merytorycznym Monika Malessa Drohomirecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwróciła uwagę na nowoczesność dzieł Conrada, który był sceptycznie nastawiony do …
Wyświetlono 25% materiału - 177 słów. Całość materiału zawiera 709 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się