Poniedziałek, 15 marca 2010
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2010
Gdy Dorota Masłowska pisała „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, miała 19 lat. Wciąż jeszcze nastolatka. Jej debiut wstrząsnął polską literaturą, zepchnął z wygodnej kanapy w domu literatów, posadził na ławeczce przed blokiem, kazał uczyć się innego języka i inaczej patrzeć na codzienność. Autorka jednych zainspirowała, inni woleli naśladownictwo – każdy chciałby uszczknąć coś z jej sukcesu, zwłaszcza że osiągnięty był tak łatwo – podsłuchała blokersów, spisała, coś tam może od siebie dodała i już, kasa dzwoni. Nie udało się, i dobrze, bo Masłowska to talent wielki, świeżość obserwacji, wyczulenie na język, pomysły fabularne i inscenizacyjne. Po niej do ataku ruszyli młodzi. Nastolatków dużo wśród nich znaleźć się nie dało (nie liczę tych piszących w sieci), ale wiadomo było, że nie każą na siebie długo czekać. Gdy eragonowa bajęda Christophera Paoliniego spodobała się milionom czytelników, inne małolaty odłożyły na bok zadania domowe i rzuciły się do komputerów (vide dwie nasze 15-latki, Basia K. i Michalina O.). Za czytelnikami poszli agenci i wydawcy. Nieustanne poszukiwanie nowych nazwisk sprawiło, że przymykali oko na wtórność głosu czy wręcz plagiat. Fraulein Helene Hagemann, autorka bestsellera o dziwacznym tytule „Axolotl Roadkill” (Ullstein), jest tego dobrym przykładem. Hagemann pełnoletnia stanie się 17 marca, w przeddzień ogłoszenia nazwiska laureata tegorocznej Nagrody Targów Lipskich, do której została nominowana. Jej powieść z tematyką fantasy nie ma nic wspólnego, chyba że uznamy życie dzisiejszych nastolatków za element gatunku. Bohaterka, 16-letnia Mifti, wychowywana jest przez samotnego ojca, byłego lewaka, który zarabia na życie – całkiem komfortowe, bo dziewczyna nie cierpi biedy …
Wyświetlono 25% materiału - 249 słów. Całość materiału zawiera 997 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się