Wtorek, 17 grudnia 2013
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2013
Pod koniec lat 70. moja dziewczyna pracowała w rodzinie historyków sztuki w Cambridge. Michael był dyrektorem Fitzwilliam Museum, Patricia zbierała materiały do monografii brytyjskich mistrzyń drzeworytu. I wychowywała dzieci – dwaj chłopcy chodzili już do szkoły, ich siostra była oseskiem. Duży dom na tyłach muzeum był zwykle pełen ludzi – współpracowników, studentów (Michael nie zarzucił wykładów w King’s College), artystów, gości z różnych krajów, przyjaciół i znajomych. Pani domu nie zabraniała odwiedzin chłopaka, nie przeszkadzało jej, gdy zostawałem na noc i rano zasiadałem z wszystkimi do śniadania. Mogłem dzięki temu przysłuchiwać się zwariowanym rozmowom i obserwować poranny chaos: przygotować, wyprawić, przewinąć, spakować, wyrzucić za drzwi, nalać do miski, zamówić, rozdysponować, obgadać, spisać, zadzwonić albo odebrać telefon, sprzątnąć, usiąść, zapalić, ubrać się wreszcie… Czytając teraz reminiscencje Niny Stibbe „Love, Nina” (Viking) miałem to wszystko przed oczami. W 1982 roku dwudziestoletnia autorka przyjechała do Londynu z peryferii, jeśli tak można nazwać położone w środkowej Anglii hrabstwo Leicester. Została nianią dwóch kilkuletnich chłopców, synów Mary-Kay Wilmers, wicenaczelnej „London Review of Books”, szanowanego dwutygodnika branży książkowej, i Stephena Frearsa, reżysera filmowego, autora takich ekranowych hitów jak „Moja piękna pralnia” (1985), „Niebezpieczne związki” (1988) i „Królowa” (2006). Sąsiedzi, przyjaciele i najczęstsi goście to Alan Bennet, dramaturg i scenarzysta, Michael Frayn, dramatopisarz, redaktor literacka „Sunday Timesa” Claire Tomalin, Jonathan Miller, lekarz, aktor, reżyser teatralny i operowy, Karel Reisz, reżyser filmowy, twórca m.in. „Isadory” (1968) i „Kochanicy Francuza” (1981). Towarzystwo doborowe, twarze z pierwszych stron gazet, stali bywalcy telewizyjnych studiów. Dowiadujemy się o nich z listów, jakie Nina wysyła …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1009 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się