Piątek, 12 grudnia 2008
Przyszłość książki a przyszłość księgarni
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru57
„Idzie nowe” to hasło, które przyświeca całemu bieżącemu numerowi „Wiadomości Księgarskich”. Bo nadejście „nowego”, chociaż zapowiadane od kilku już lat, to jednak wydaje się nieuniknione. Chodzi oczywiście o zmiany w pojmowaniu tradycyjnej formy książki, jaką od czasów Gutenberga pełni drukowany kodeks. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się jej kolejne wcielenia, a niektórzy z nas odtrąbili „śmierć książki” już dawno. Ci z kolei dzielą się na tych, którzy wierzą święcie w nieuchronność tego zjawiska, ale są też tacy, którzy wspomnianym hasłem posługują się często nieco przewrotnie, właśnie po to, by zwrócić uwagę ludzi związanych z kulturą książki drukowanej na nieuchronnie nadciągające zmiany. Przełomu nie było Jeżeli nawet nie, to ostatnie 12 miesięcy okazało się okresem niezwykle intensywnej dyskusji o przyszłości książki jako, z jednej strony jedynie nośnika, a z drugiej wytworu kultury. Swoje zdanie w tej sprawie wypowiedział także Łukasz Gołębiewski, którego wydany na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie esej „No Future Book. Śmierć książki” wywołał niemałe reakcje i ożywioną dyskusję pokaźnej grupy aktywnych uczestników rynku wydawniczego. Podstawowe tezy jego książki dotyczą problematyki digitalizacji kultury, a także jej przyszłego zaniku w formie materialnej. – Piszę m.in. o śmierci branży księgarskiej i poligraficznej. Przyjąłem założenie, że książka ma szokować, ma być przewrotna i kontrowersyjna, a także zawiera świadomie dużo mocnych sformułowań. Rezonans książki był taki, jak sobie zaplanowałem, ale nie zrobiłem żadnej wolty i nie jestem przeciwnikiem książki. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do czynienia z ogromną rewolucją, a wydawcy nie są do tego przygotowani, chociaż właśnie oni będą beneficjentami nowej sytuacji, w odróżnieniu od księgarzy, którzy nie mają perspektywy rozwoju. Czekają nas rzesze bezrobotnych w księgarstwie, poligrafii i bibliotekarstwie. W książce starałem się zebrać myśli wielu osób, głównie autorów amerykańskich z ostatnich dwóch-trzech lat, o tym jak świat się bardzo zmienia, ale korzystałem też z tekstów futurologicznych z lat wcześniejszych – mówił autor na spotkaniu w Bibliotece Narodowej, gdzie był gościem, nomen omen, Salonu Księgarzy. Reakcje były różne. W czasie tego samego spotkania o „zranionej miłości do książki” mówił Bogdan Klukowski, autor opublikowanej także w tym roku pracy „Księgarstwo i zawód księgarza w Polsce”. Digitalizacja – zło wcielone? …
Wyświetlono 25% materiału - 347 słów. Całość materiału zawiera 1390 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się