Czwartek, 22 marca 2012
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2012
Helga Hirsch pisze niezbyt często, ale wszystkie jej książki są ważne, szczególnie dla nas, bo zwykle dotyczą naszej historii. Nie inaczej jest w najnowszym tomie, noszącym tytuł „Gehen oder bleiben? Juden in Schlesien und Pommern 1945- 1957” (Wallstein). Książka zadziwiająco mała, zaledwie 240 stron, jak na ogrom informacji w niej zawartych. Jej podtytuł myli – Helga Hirsch, rozpatrując losy żydowskich mieszkańców polskich Ziem Odzyskanych, omawia znacznie więcej. To, z zachowaniem proporcji, tom omawiający powojenną historię obywateli polskich żydowskiego pochodzenia w wolnym kraju. Punktem wyjścia jest zadane w tytule pytanie: „Jechać czy zostać?” Co mają robić Żydzi w państwie nie zawsze będącym krajem ojczystym – ale i dokąd mają iść, skoro wybór właściwie też jest ograniczony? I pytanie skryte w podtekście: czy samemu zdecydować o wyjeździe, skorzystać z przyznawanej oficjalnie pomocy (łączenie rodzin), czy też uznać, że komunistyczne władze jednak dotrzymają obietnic i nie przyjdzie im do głowy pomysł z czystością rasową. Na Ziemiach Odzyskanych pozostało po wojnie wciąż tysiące Niemców – Polacy byli w mniejszości. Statystyki podane przez autorkę potwierdzają to wyraźnie: na początku 1946 roku w Szczecinie mieszkało ponad 40 tys. Niemców, 15 tys. Żydów i mniej niż 10 tys. Polaków; Dzierżoniów na Dolnym Śląsku liczył ogółem 20 tys. mieszkańców, z czego 14 tys. stanowili Niemcy; nieopodal w Pieszycach Niemców …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 845 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się