Czwartek, 12 lipca 2012
Zmiany właścicielskie w EM&F
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru331
W pierwszej połowie roku doszło do znaczących przetasowań w akcjonariacie NFI Empik Media&Fashion, kontrolującego m.in. podmioty z rynku książki: sieć salonów Empik, sklep internetowy Gandalf, spółkę Virtualo – czołowego dystrybutora e-książek oraz grupę wydawniczą w skład której wchodzą oficyny Buchman, W.A.B. i Wilga. W maju fundusze Eastbridge z siedzibą w Luxemburgu i zarejestrowana na Cyprze Penta Investents zapewniły sobie przekroczenie progu 75 proc. łącznej liczby akcji i głosów w EM&F. Eastbridge miał 41,07 proc. akcji EM&F i kontrolę operacyjną nad spółką, a Penta – 33,52 proc. akcji spółki. Natomiast w czerwcu Penta i podmiot zależny Penty, Xandora, wezwały do sprzedaży ponad 27,2 mln akcji po 10,45 zł za akcję. Termin zapisów na akcje wyznaczono na okres od 27 czerwca do 10 lipca. Widać wiec wyraźnie, że Penta dąży do przejęcia kontroli nad Grupą EM&F. Przypomnijmy od razu, że już wcześniej Penta i Eastbridge zadeklarowały, że po przejęciu wycofają akcje NFI EM&F z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych. A to oznacza znaczne obniżenie transparentności firmy i wpłynie na dostęp do szczegółowych informacji o jej kondycji finansowej i biznesowej. Transakcje te wzbudzają niepokój wydawców. Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną specjalizującą się w sektorach private equity i real estate. W Polsce ma m.in. spółki: Fortuna Zakłady Bukmacherskie, Alpha Medical Laboratoria, Okna Rąbień, Żabka. …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 846 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki