Czwartek, 6 września 2018
Pamiętają państwo zdanie „Wszystkie Ryśki to porządne chłopy”? W komedii Stanisława Barei pt. „Miś” kwestię tę wypowiada minister Władek Złotnicki. To jedyna rola filmowa Zenona Wiktorczyka, satyryka, konferansjera i radiowca, którego setna rocznica urodzin minęła 17 lipca br. Niestety niedostrzeżona. Przyszedł na świat w Stanisławowe, mieście znajdującym się wtedy na wschodnich rubieżach zaboru austro-węgierskiego, C.K. Monarchii, właśnie walącej się w gruzy. Ojciec – lekarz pragnął, aby syn poszedł w jego ślady. I być może tak by się stało, gdyby nie obroty koła historii. Wiktorczyk po uzyskaniu świadectwa maturalnego ukończył podchorążówkę, a następnie wstąpił na wydział medycyny Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak zanim zaczął się rok akademicki wybuchła II wojna światowa. Zmobilizowany uczestniczył w walkach, a po rozbiciu swego oddziału przez Niemców szczęśliwie uniknął niewoli. Powróciwszy piechotą do Warszawy, utrzymywał się z pracy dorywczej i handlu. Łączył to z działalnością konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej (następnie Armii Krajowej) oraz nauką na tajnych kompletach lekarskich. Szybko jednak doszedł do przekonania, że stetoskop i skalpel nie staną się jego narzędziami pracy. Jak wspominał, nie miał wówczas sprecyzowanych planów życiowych: „Nie myślałem o tym, czym będę się zajmował po zakończeniu działań wojennych. Jedynie marzyłem, by doczekać końca tego przerażającego konfliktu zbrojnego”. Udało się. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego, w którym był dowódcą kompanii w batalionie Bełt, ppor. „Wiktor” – odznaczony Krzyżem Walecznych – trafił do niewoli niemieckiej. W oflagu współtworzył obozowy teatrzyk i tak rozpoczął karierę artystyczną. Po wyzwoleniu przez Brytyjczyków ponad …
Wyświetlono 25% materiału - 235 słów. Całość materiału zawiera 943 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?