Czwartek, 13 października 2016
20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru445


Tradycyjnie już w jednym z numerów poprzedzających kolejną edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie poświęcamy miejsce na subiektywny przegląd programu towarzyszącego tej wystawienniczej imprezy.

Czwartek
Honorowym Gościem bieżącej edycji targów jest Izrael, który oprócz bogatego programu wydarzeń kulturalnych zaprezentuje również ofertę skierowaną do profesjonalistów branży książkowej. Pierwszym akcentem jego obecności na krakowskiej imprezie będzie jednak konferencja prasowa, którą zaplanowano pierwszego dnia targów o godz. 10.30 w Sali Budapeszt AB. W tym samym miejscu od godz. 14 zaplanowano cykl spotkań branżowych dla wydawców.

Mocnym akcentem otwierającym Targi będzie z pewnością Forum PIK pod hasłem “Samokontrola wydawców, księgarzy i hurtowników jako instrument wsparcia regulacji rynku książki (Ustawy o jednolitej cenie książki)”. Według zapowiedzi Izby, udział w forum, które poprowadzi prezes PIK Włodzimierz Albin, Forum z udziałem eksperta w dziedzinie mechanizmów rynkowych oraz praktyków rynku wydawniczo-księgarskiego poprowadzi Włodzimierz Albin – prezes PIK (sala Budapeszt C). Forum odbędzie się w godz. 10-12. Natomiast godzinę później, w tym samym miejscu, nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu Gaudeaumus 2016, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

Zainteresowanym organizatorzy polecają także powrót do Sali Budapeszt C na godz. 15, kiedy rozpocznie się spotkanie magazynu “Wydawca”, który rozstrzygnie “Ranking Polskich Drukarń Dziełowych 2015/2016” oraz konkurs edytorski “Edycja 2015/2016”.

Pierwszym punktem programu tegorocznych targów, jaki odbędzie się w sali Lwów A, będzie organizowane przez firmę Learnetic, spotkanie zatytułowane “Przyszłość komercyjnych e-Podręczników w Polsce, czyli jak konkurować z darmową ofertą Ministerstwa Edukacji Narodowej?” (godz. 10). O godz. 13 portal Granice.pl zaprasza na ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów w plebiscycie “Najlepsza książka na jesień” i “Najlepsza książka psychologiczna i poradnik”. Bezpośrednio po tej uroczystości, o godz. 15 firma Social Frame zaprasza wydawców na spotkanie “Promocja książki w erze online – najlepsze metody reklamy wydawnictw w mediach cyfrowych”.

W godz. 13-14 w sali Lwów B wspólną ofertę rozwiązań związanych z promocją i sprzedażą książek, w tym także w internecie, zaprezentują Microsite oraz agencja BookSenso PR. Po zakończeniu tej prezentacji gospodarzem sali zostanie Polskie Towarzystwo Historyczne, które zaprezentuje szczegóły związane z III Kongresem Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i towarzyszącymi im Targami Książki Historycznej.

Do Sali Praga A na godz. 13 zaprasza z kolei portal Lubimyczytać.pl, który pod hasłem “63 wydawnictwa, 190 książek, 10 tys. głosów” zapowiada omówienie plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać.pl 2015 oraz wstęp do kolejnej edycji. Natomiast o godz. 16 przedstawicielki Biblioteki Narodowej, Dorota Cymer i Katarzyna Nakonieczna poprowadzą prezentację “Wszystko co chcecie wiedzieć o ISBN ale nie wiecie o co pytać”.

O godz. 12 w Sali Wiedeń A rozpocznie się uroczystość oficjalnego otwarcia 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Na godz. 15 w to samo miejsce zaprasza Biblioteka Analiz na spotkanie poświęcone prezentacji wyników badania kulturowo-ekonomicznego obiegu książek drukowanych i elektronicznych w latach 2015-2016. W programie prezentacja i debata praktyków rynku wydawniczego. Targowe spotkanie będzie również okazją do ogłoszenia wyników rankingu drukarń dziełowych “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Piątek
Drugiego dnia Targów, w piątek o godz. 11 w sali Lwów A odbędzie się spotkanie informacyjne programu Kreatywna Europa, dotyczące unijnego wsparcia tłumaczeń literackich. Bezpośrednio po nim Biblioteka Narodowa zaprasza na dyskusję z udziałem Renka Mendrunia i Jacka Schabowskiego pod nieco enigmatycznym tytułem “Standardy światowe, naśladowanie liderów, pomysły z własnego podwórka – jak to ze sobą połączyć?”. W to samo miejsce Biblioteka Analiz, Kancelaria Prawnicza Patrimonium oraz Lassota i Partnerzy Kancelaria Adwokacka zapraszają ponownie o godz. 15 na prezentację “Najnowsze orzecznictwo w zakresie prawa autorskiego – aspekty praktyczne w branży wydawniczej”, którą przeprowadzą adwokat Joanna Hetman-Krajewska i adwokat Joanna Lassota.

W Sali Lwów B o godz. 11 rozpocznie się seminarium Polskiej Izby Książki oraz Stowarzyszenia Copyright Polska na temat systemu rekompensaty dla autorów i wydawców za wypożyczenia biblioteczne zatytułowane: “Co wiemy, czego potrzebujemy, czego musimy się jeszcze uczyć?”, które mu towarzyszyć będzie również pierwsze podsumowanie systemu wypłat za wypożyczenia biblioteczne w ramach realizacji unijnej dyrektywy Public Lending Right. Bezpośrednio po nim odbędzie się z kolei Walne Zgromadzenie Członków Izby Księgarstwa Polskiego.

Do sali Praga A na godz. 14 zapraszają natomiast ForBooks or CubeResearch na prezentację nowoczesnych narzędzi e-commerce wpierających sprzedaż w księgarniach internetowych zatytułowaną “Niech książki dobrze się sprzedają!”.

Natomiast w godz. 15-16 w sali Wiedeń A, pod auspicjami Polskie Izby Książki odbędzie się prezentacja nowatorskiego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środowisk książki i niewidomych – “IBUK Libra Light Cyfrowe treści dla niewidomych”.

Sobota
Państwa uwadze polecamy także wydarzenia, które odbędą się w targową sobotę w sali Lwów A. O godz. 10 rozpoczną się warsztaty dla blogerów pod hasłem “Skutecznie dotrzyj do czytelnika! – sprawdzone sposoby promocji i dystrybucji treści z bloga w Internecie”, które organizuje firma Social Frame. Po ich zakończeniu Biblioteka Analiz zaprasza na spotkanie z redakcją magazynu “Wyspa – Kwartalnik Literacki”,którego motywem przewodnim będzie hasło “Cienka linia grafomanii”. Spotkanie poprowadzi, redaktor naczelny czasopisma Piotr Dobrołęcki.