Wtorek, 21 października 2014
Literacka Nagroda Nobla
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2014
Patrick Modiano, 69-letni francuski prozaik został 111. z kolei laureatem Literackiej Nagrody Nobla. To drugi w ostatnich sześciu latach literacki Nobel dla Francji (po Le Clézio), choć trudno wydarzenie to uznać za symptom odradzania się nad Sekwaną pisarskiej potęgi. Charakterystyczne, że królewscy akademicy ze Skandynawii nie nagrodzili któregoś z najgłośniejszych autorów francuskojęzycznych, choćby skandalisty Houllebecqa czy Littella, lecz pisarza środka, wyróżnionego już Nagrodą Akademii Francuskiej i Nagrodą Goncourtów, cenionego przez krytykę i czytelników, choć chyba żadna z jego książek nie osiągnęła statusu superbestsellera ani nie stała się przedmiotem jakiejś szczególnie pamiętnej debaty publicznej. W Polsce z trzydziestu jego tytułów znamy co piąty, przy czym – paradoksalnie, najchętniej czytana była, jak się zdaje, „Katarzynka”, a to głównie ze względu na ilustracje Jeana-Jacquesa Sempé’ego, od czasów „Mikołajka” kochanego przez naszych milusińskich, a jeszcze bardziej przez ich dziadków. „Katarzynkę” przełożyła na polski Regina Gręda, a książkę wydał Czuły Barbarzyńca. Inne książki przyswajali nam Eligia Bąkowska (w edycji Czytelnika), Katarzyna Skawina i Wiktor Dłuski (dla PIW), Ewa Bekier dla Wydawnictwa Łódzkiego i Joanna Polachowska dla Iskier. Za najważniejsze dzieło Patricka Modiano uchodzi „Ulica ciemnych sklepików”, choć literaturoznawcy nieprzypadkowo zwracają uwagę na zazębianie się tematów w książkach tego pisarza, powroty tych samych bohaterów czy wreszcie ostentacyjną autobiograficzność tytułów Modiano, która zawsze w pewnym momencie poddana zostaje w wątpliwość. Niektóre wątki powtarzają się jednak wręcz uporczywie, przede wszystkim ten …
Wyświetlono 25% materiału - 223 słów. Całość materiału zawiera 893 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się