Poniedziałek, 14 maja 2018
Czterdzieści sześć lat upłynęło od opublikowania w wydawnictwie Polskiej Akademii Nauk – Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich (Wrocław–Warszawa–Kraków, 1971) „Encyklopedii wiedzy o książce” popularnie zwanej EWoKiem. Historia powstania tego tezaurusa liczącego ok. 6000 haseł szczegółowych i przeglądowych sięga jednak znacznie dalej, lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, do inicjatywy Jana Muszkowskiego i prac redakcyjnych Aleksandra Birkenmajera. Do pisania haseł i redagowania dzieła zaangażowano wówczas ponad czterysta osób, które miały ambicje objąć tematem wszystkie aspekty powstawania i funkcjonowania książki na przestrzeni dziejów. EWoK dobrze służył jako informatorium przez wiele lat, do czasu gdy zmiany technologii edytorsko- -poligraficznych, technik dystrybucji i udostępniania, a także fizycznej postaci książki nabrały zawrotnego tempa czasów współczesnych. Książka jest przedmiotem wspólnej troski księgarzy, wydawców i poligrafów, są więc oni żywotnie zainteresowani zmianami zachodzącymi w Galaktyce Gutenberga. Obecne wśród niemałej liczby profesjonalistów, teoretyków i praktyków niepokoje i kontrowersje związane z książką – nośnikiem wiedzy i kultury – nie wynikają z estetycznych i technicznych mankamentów współczesnej książki jako przedmiotu, ale ze zmian technologicznych w otaczającej nas przestrzeni informacyjnej, pojawienia się nowych form edukacji i zmiany przyzwyczajeń czytelniczych. Nic więc dziwnego, że twórców „Encyklopedii książki” motywowała chęć ukazania bibliologii i szeroko pojętej kultury książki nie tylko w odniesieniu do dziejów książki liczonych w tysiącach lat, ale też w korelacji z nowoczesnością i perspektywami rozwoju w przyszłości. Centrum tematyki „Encyklopedii” obejmującej wszystkie aspekty powstawania i funkcjonowania książki stanowi gruntowne przedstawienie problematyki, struktury, rozwoju i metodologii badań: bibliologii, bibliotekoznawstwa oraz informatologii. Opisano również piśmiennictwo, warsztat naukowy i informacyjny wymienionych dziedzin, a także instytucje naukowe, czasopisma specjalistyczne i związki z innymi dyscyplinami nauki. Kolejny obszar tematyczny to cywilizacyjna rola książki jako narzędzia komunikacji społecznej w kulturze, edukacji i ideologii. Do obszaru tego przylega rozległy krąg zagadnień związanych z estetyką książki, jej zdobnictwem, ilustratorstwem i projektowaniem typograficznym. Zespół zagadnień związanych z …
Wyświetlono 25% materiału - 294 słów. Całość materiału zawiera 1177 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?