Czwartek, 17 kwietnia 2014
Grzegorz Wróblewski, Gender. Wydawnictwo Forma, Szczecin 2013.
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru28
Edward Wadie Said, amerykański teoretyk i krytyk kultury, w książce Travelling Theories twierdził, że kultura i życie intelektualne są zwykle karmione i utrzymywane przez krążenie myśli od człowieka do człowieka, z sytuacji do sytuacji, z epoki do epoki. Według niego niezależnie od tego, jaką formę przybiera ów ruch, jest on dowodem życia i intelektualnej kondycji. Podobne spojrzenie na tzw. zewnętrzność odnaleźć można w ostatnio wydanej książce Grzegorza Wróblewskiego. Gender to podróż, to próba poznania przestrzeni, do których ludzkość samoistnie się przeznacza, to badanie krajobrazów płci, narodowości, wraz z ich przeznaczeniem, rolą oraz sumiennie pielęgnowaną opinią. Nie należy zatem rozpatrywać miejsca akcji prozy poetyckiej oraz dramatu, umieszczonych w Gender, geograficznie. To duże ograniczenie. Nawet jeśli tekst zawiera jakiekolwiek wskazówki umożliwiające powiązanie go z określonym miejscem, to są one pozorne. Autor Gender konsekwentnie pozbawi ich zasadności przez wprowadzenie dodatkowych elementów krajobrazu. Twórczość Grzegorza Wróblewskiego nie jest bowiem pejzażem powiązań kulturowo-geograficznych. Akcja dzieje się „wszędzie”, czego doskonałym przykładem jest dramat Lodówka. Na samym wstępie utworu, już w didaskaliach, została wpisana zapowiedź miejsca akcji – Londyn, Wielka Brytania. Tymczasem uważny czytelnik dostrzeże, że w tekście zostały zamieszczone informacje sugerujące, iż rozgrywająca się akcja ma charakter eksterytorialny. Omawiane przestrzenie to zdumiewający gobelin utkany z kolejnych relacji jednostka – człowiek. Lodówka to jedyny dramat umieszczony wśród tekstów prozy poetyckiej w zbiorze Gender. Bohaterowie tego utworu to cztery postacie – trzech mężczyzn …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 903 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się