Poniedziałek, 7 września 2009
PIK apeluje do ministra kultury
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru255
2 września Piotr Marciszuk, prezes PIK, wystosował pismo do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w sprawie wprowadzenia zmian w prawie autorskim „które w wielu punktach wciąż nie jest dostosowane do prawodawstwa europejskiego i działa na niekorzyść posiadaczy praw autorskich w Polsce” – czytamy. Pierwszym postulatem jest ponowne zdefiniowanie pojęcia „użytku osobistego”. Obecnie „obejmuje ono dozwolone korzystanie z egzemplarzy dzieła już wprowadzonego do obrotu. Problem polega na tym, że jego właściciel zgodnie z naszym prawem może kopiować je praktycznie w nieograniczonej liczbie egzemplarzy. Tak zresztą się dzieje głównie na uczelniach wyższych. Książki naukowe w całości są kopiowane zarówno przez osoby indywidualne, jak i – w celach gospodarczych – przez punkty kserograficzne. W krajach Unii Europejskiej dozwolony użytek prywatny jest ściśle ograniczony (nawet do konkretnej liczby stron każdej książki), zaś producenci sprzętu kopiującego płacą tzw. levi, czyli opłaty ryczałtowe za kopiowanie materiałów chronionych prawem autorskim. Szkoły i uniwersytety objęte są najczęściej opłatami licencyjnymi rekompensującymi posiadaczom praw autorskich utratę dochodów z tytułu kopiowania. W Polsce teoretycznie również producentów i importerów sprzętu kopiującego (ale tylko ich – szkoły i uniwersytety nie odprowadzają żadnych opłat z tytułu kopiowania) obowiązują opłaty, ale stawki są bardzo niskie, a dozwolony użytek osobisty w polskim prawie bardzo szeroki. Dla porównania – w Hiszpanii zbiera się corocznie ponad 40 mln euro z tytułu reprografii, w Polsce – około 1 mln euro . Inkaso opłat reprograficznych w 2007 roku w Polsce wynosiło na 1 mieszkańca 0,03 euro, a w Belgii 2,09, Hiszpanii 0,95, Austrii 0,91, Niemczech 0,43, Czechach 0,13, Węgrzech 0,14. O skandalicznie małym …
Wyświetlono 25% materiału - 252 słów. Całość materiału zawiera 1009 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się