Wtorek, 23 października 2018
Rozmowa z Małgorzatą Czyńską, autorką książki „Berezowska. Nagość dla wszystkich”
– Erotyka plastyczna zastępowała Mai Berezowskiej nieudane życie osobiste? – Nie sadzę, żeby Berezowska rysowaniem scen erotycznych próbowała równoważyć jakiś brak w życiu prywatnym. Miała jednego męża, Kazimierza Grusa, świetnego rysownika i, niestety, alkoholika, który pod wpływem trunków robił się brutalny. Po rozwodzie z nim nie wyszła ponownie za mąż. Niestety nie wiemy też wiele o jej kolejnych partnerach, chociaż była kochliwa. Miała pogodny charakter, lubiła otaczać się ludźmi, ale w relacjach z mężczyznami z pewnością odzywały się jej kompleksy na punkcie wyglądu, otyłości (w pewnym momencie wręcz chorobliwej). Erotyczna tematyka prac Berezowskiej była jednak wynikiem jej twórczego instynktu. Rysowała z fantazją i wrażliwością, co strzegło ją przed trywialną pornografią. – Dlaczego Służba Bezpieczeństwa umieściła ją na liście lesbijek? – SB inwigilowała środowisko homoseksualistów, skupiając się głównie na mężczyznach. Lista kobiet jest krótka i nie w każdym przypadku zgodna z prawdą. Maja trafiła na nią zapewne przez swój krąg towarzyski. Wśród jej przyjaciół byli m.in. Artur Maria Swinarski czy Witold Gruca. – Kiedy i gdzie podpadła III Rzeszy? Jakie były tego reperkusje? – Na początku lat trzydziestych Berezowska wyjechała do Paryża. Udało jej się zahaczyć w redakcjach paryskich dzienników, została ich cenioną graficzką. Kiedy w 1934 roku „Ici Paris” zaproponowało jej zilustrowanie artykułu „Hitler intime et les …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 831 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się