Poniedziałek, 14 maja 2018
Rozmowa z Krystyną Mazurówną, autorką książki „Nasi za granicą”
– Emigracja polska we Francji wciąż jest widoczna? – Owszem, lecz nie ma tak sprzyjających warunków jak „za komuny”. W szczególności w okresie stanu wojennego, kiedy praktycznie do każdego przybysza z PRL-u wyciągano dłoń. Niewymienialność złotówki sprawiała, że niezwykle modne i lukratywne dla moich rodaków stały się winobrania. Miesiąc pracy przy zrywaniu winogron w Burgundii czy Prowansji zapewniał roczne życie w Polsce. Dziś emigrantów we Francji jest znacznie więcej. Polacy nikną jednak w afrykańsko-azjatycko-arabskim tłumie. Mam zresztą nieodparte wrażenie, że obecnie łatwiej znaleźć zajęcie nad Wisłą niż nad Sekwaną. – Opisuje też pani przypadki emigracji artystycznej. – Na przykładach kompozytora i malarza. Obaj przyjechali pewni, że świat stoi przed nimi otworem. Zapewne podstawą tego twierdzenia stanowiły sukcesy, jakie odnosili w kraju. Zostali szybko sprowadzeni na ziemię. A że nie potrafili się przystosować do prozy życia, wciąż bujali w obłokach, …
Wyświetlono 25% materiału - 139 słów. Całość materiału zawiera 559 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?