Wtorek, 28 listopada 2017
Na-molny książkowiec
Za pretekst do tego felietonu posłużył mi esej Andrzeja Mencwela „Toast na progu” (Wydawnictwo Literackie, 2017). Cały ów tom antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego poświęcił zanikowi kultury chłopskiej. Może lepiej powiedzieć: zanikaniu jej tradycyjnego kształtu. Bo przecież polska wieś wciąż niewzruszenie trwa i poniekąd ma się dobrze. Tylko że teraz ma się inaczej. Co nie znaczy: pokracznie. O czym jeszcze nieco później wspomnę. Autor, dziś profesor, urodzony w 1940 roku, twierdzi, że na dawności wiejskiej się zna. Co prawda nie pochodzi z żadnego zabitego dechami sioła, tylko z małomiasteczkowego Tarnobrzega, więc choć w dziecięcych latach do wsi miał rzeczywiście blisko, lecz jeszcze bliżej mu było do ambicji powiatowych, także do aspiracji leżącego opodal Sandomierza i w ogóle do spraw miejskich. Tym bardziej, że talent oraz wysoka inteligencja szybko pchnęły go ku szybkiej karierze w Warszawie, co zresztą miało z czasem tzw. różnorakie, niekiedy wielce dramatyczne, konsekwencje. Ale – powiada Mencwel, przystępując do pisania eseju – naprawdę uważnie obserwowałem przez całe życie wieś, śledząc jej ewolucję na przykładzie losów swego przyjaciela, wzorcowego (w sensie kulturowym) rolnika Zbyszka. O czym zresztą nic a nic nie wiedziałem, kiedy siadywałem jako nieopierzony, bardzo pilny student na elitarnych konwersatoriach magistra Andrzeja Mencwela, wówczas młodego gwiazdora warszawskiej polonistyki, kiedy na początku siódmej dekady lat siedemdziesiątych powrócił ze stypendium we Francji, opromieniony sławą twórczej rozprawy poświęconej Stanisławowi Brzozowskiemu, która ukazała się za kilka lat i narobiła mnóstwo polonistycznego hałasu. Ale tutaj nie o tym. Tutaj o sielskości. Nie wnikając w szczegóły, napiszę tylko, że o …
Wyświetlono 25% materiału - 248 słów. Całość materiału zawiera 994 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się