Poniedziałek, 16 listopada 2009
13. Targi Książki w Krakowie zakończone
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru260
Jakie były? Jak wszystkie poprzednie – znakomite. Choć lista nieobecnych świadczyć mogła o symptomach zjawiska, którego nazwa zaczyna się na literę „k”. Zabrakło w Krakowie Hachette Polska, Muzy, Wilgi, Zyska i S-ki, Prószyńskiego i S-ki, a stoisko choćby Wydawnictwa Naukowego PWN (w standardowej zabudowie) nie prezentowało się okazalej niż wielu innych, nieporównanie mniejszych edytorów. W kuluarach przez pierwszy dzień targów mówiło się z kolei głównie o tym, że w tym roku po raz pierwszy zabraknie imprezy integrującej środowisko, tradycyjnie organizowanej przez Helion (zawieszonej z powodów oszczędnościowych). Ci, którzy do Krakowa w tym roku przyjechali, nie potwierdzali rynkowego załamania, część mówiła wręcz o wzroście sprzedaży i (z nadzieją) o tym, że Empik wreszcie zaczął płacić i zamawiać (oby jednak z tym ostatnim nie przeholował – zbliża się przecież sezon gwiazdkowy…). Dyskusje branżowe zdominowane zostały przez dwa tematy – nowych technologii (patrz ramka z tekstem Pawła Adama Piotrowicza) i problemów dręczących (lub urojonych) rynek od lat. Debatowano m.in. o mitycznej ustawie o książce, która – sądząc z powtarzanych jak mantra, i równie jak ona sprawczych, argumentów – niebawem stanie się podstawowym tematem zastępczym wszelkich środowiskowych spotkań, dającym przynajmniej pewność, że ktoś na te spotkania się stawi (pojawia się na nich może niezbyt liczna, natomiast niebywale w swym biadoleniu konsekwentna grupa). I rację ma chyba w swoim felietonie Andrzej Nowakowski, pisząc, że – po pierwsze – rynek wydawniczy w Polsce ma znacznie większe problemy niż „jakaś tam” (to nie cytat z artykułu bynajmniej) ustawa, a po drugie – jej wprowadzenie niweczą póki co sami zainteresowani, czyli księgarze, nie mogący się porozumieć co do tego, kto w Sejmie lub Senacie złoży jej projekt (oj, schlebia prowincjuszom otarcie się o „wysokie progi” państwowych urzędów) i co się w tym projekcie finalnie znajdzie. Na dyskusji poświęconej branżowym bolączkom, którą zorganizowała w Krakowie redakcja „Wiadomości Księgarskich”, Bożenna Król, wiceprezes Izby Księgarstwa Polskiego, sama mówiła, że IKP została „zmanipulowana” …
Wyświetlono 25% materiału - 311 słów. Całość materiału zawiera 1246 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się