Czwartek, 20 grudnia 2007
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru53
W sierpniu w największej księgarni regionu warmińsko-mazurskiego, a zarazem jednej z największych w kraju – olsztyńskim „Centrum Książki” (cztery kondygnacje, 1200 mkw. powierzchni użytkowej, blisko 6 mln obrotu w br.), przeprowadzono badania, polegające na pomiarach przepływu przechodniów i klientów księgarni oraz ich aktywności zakupowej. Badania prowadzono we wszystkie dni tygodnia, w których księgarnia otwarta jest dla klientów (poniedziałek – piątek w godz. 8-19, w soboty w godz. 8-16, w tym kondygnacje: przyziemie, I i II piętro od godz. 10). Dokładnymi pomiarami objęto: 1. Osoby przechodzące chodnikiem wzdłuż okien wystawowych „Centrum Książki”; 2. Osoby wchodzące do placówki; 3. Osoby dokonujące zakupów w poszczególnych księgarniach (działach) „Centrum Książki”. Liczenia osób, o których mowa w dwóch pierwszych punktach, dokonywały specjalnie wynajęte i uprzednio przeszkolone osoby z zewnątrz, zaś klientów liczyli pracownicy „Centrum Książki”, na podstawie wydanych paragonów i zapisów w ewidencji elektronicznej księgarni. Badania podjęto w związku z coraz większą konkurencją na rynku księgarskim (w bliskiej okolicy „Centrum Książki” od dwóch lat funkcjonuje wielkie centrum handlowe „Alfa”, o powierzchni blisko 43 tys. mkw. i Empik, a także pięć innych księgarń), zmieniającymi się dynamicznie preferencjami nabywców oraz pojawieniem się nowych atrakcyjnych produktów na rynku, które mogą zastępować tradycyjną książkę. Wyniki badań posłużyły kierownictwu Książnicy Polskiej w Olsztynie do licznych zabiegów, mających na celu dalszą aktywizację sprzedaży, zdobywanie nowych klientów i wyższej pozycji „Centrum Książki” na lokalnym, regionalnym i krajowym rynku książki. Badania ujawniły i po części potwierdziły wiele informacji, zbieranych dotychczas jedynie na zasadzie luźnych obserwacji i analiz, przypuszczeń bądź opinii. Ciekawych informacji dostarczyły pomiary liczby osób przechodzących codziennie wzdłuż ponad 30-metrowego frontonu księgarni z licznymi, dużymi oknami wystawowymi. W godzinach otwarcia księgarni chodnik prowadzący od centrum handlowego „Alfa” na starówkę, przemierzyło ponad 60 tys. osób. Oznacza to przepływ ponad 10 tys. osób dziennie, w tym blisko 2/3 w godz. 11-16. Rocznie więc przed witrynami naszej księgarni „defiladuje” prawie 3,5 mln ludzi. Ciekawostką jest, że ponad 56 proc. przechodniów przewinęło się w pierwszej połowie tygodnia (poniedziałek, wtorek, środa), najmniej w soboty – niepełne 10 proc., a najwięcej we wtorek – ponad 20 proc. Co dziesiąty z przechodniów (dokładnie 9,7 proc.) przekroczył progi księgarni. Oznacza to, że codziennie wchodziło do „Centrum Książki” ponad tysiąc osób, najwięcej – prawie 54 proc. – w godz. 11-15 (szczyt w godz.12-13, 15,5 proc.). Najmniej osób odwiedzało księgarnię w godz. 8-10 (4,5 proc.) i w godz. 18-19 (4,4 proc.). W pierwszej połowie tygodnia do księgarni weszło ponad 58 proc. przechodniów, najmniej w soboty (m.in. krótszy czas otwarcia) – …
Wyświetlono 25% materiału - 408 słów. Całość materiału zawiera 1633 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się