Poniedziałek, 18 kwietnia 2011
Targi „Poligrafia 2011” w Poznaniu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru298
Głowa słomianego misia z kultowej komedii Stanisława Barei była wprawdzie prezentowana jako jeden z eksponatów na Międzynarodowych Targach Artykułów i Usług Reklamowych Euro-Reklama 2011 w Poznaniu, jednak z pewnością mogła się też stać symbolem Targów Poligrafia 2011, które równolegle odbywały się w ubiegłym tygodniu (od 12 do 15 kwietnia) w nowoczesnych halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wprawdzie, jak zauważali zwiedzający poznańską imprezę, „oczko mu się nie odlepiło, temu misiu”, to jednak odwołanie do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku prowokowało do wielu refleksji. Bo w poligrafii czas pędzi i przez ostatnie trzydzieści lat zdarzyło się tak wiele w samej technologii, że możemy mówić o całkiem innej epoce, albo nawet o kilku kolejnych epokach. Pamiętajmy też o zmianie ustroju i politycznego, i gospodarczego, która wyzwoliła nieprawdopodobną energię w wielu branżach, a w branży poligraficznej szczególnie, gdzie funkcjonują zasadniczo firmy średnie i małe, a w nich dominuje kapitał rodzimy. Dlatego trzeba niezwykle pozytywnie ocenić rozwój tego sektora w ostatnich dwóch dekadach i nieprawdopodobny skok technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami. Dowodem takiego optymistycznego spojrzenia niech będą słowa Ryszarda Czekały, dyrektora Polskiej Izby Druku, który tuż przed poznańskimi targami ocenił w wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu”, że 70 proc. produkcji kolorowych czasopism i magazynów w Polsce jest eksportowana do krajów Unii Europejskiej, a także 50 proc. drukowanych u nas książek trafia na eksport. Z drugiej strony wielu uczestników „Poligrafii” wyraźnie odczuwało, że znajdujemy się w momencie krytycznym dla tej gałęzi przemysłu. – Poligrafia jako branża i jako targi przeżywają zakręt technologiczny i dlatego …
Wyświetlono 25% materiału - 244 słów. Całość materiału zawiera 977 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się