Poniedziałek, 19 kwietnia 2010
Oszczędności nas nie ominęły
Tekst prezentuje tylko jeden z obszarów wsparcia książki przez państwo, jakim są Programy operacyjne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzeba przyznać, że w okresie sprawowania tego urzędu przez Bogdana Zdrojewskiego znacznie zmodyfikowano, nie tylko strukturę systemu dotacji, ale przede wszystkim zasady udzielania wsparcia dla projektów kulturalnych. W obszarze książki instytucją, która pełni rolę koordynatora tych projektów jest Instytut Książki. Wyższe dotacje mile widziane Jesienią ubiegłego roku, po różnie ocenianym Kongresie Kultury Polskiej, na którym nie brakowało także głosu przedstawicieli rynku książki, za pośrednictwem specjalnego sondażu zapytaliśmy użytkowników portalu Rynek-Książki.pl, jakie jest ich zdanie w sprawie dotowania literatury przez państwo. Pytanie jakie postawiliśmy brzmiało: „Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno dotować edycje ‘ambitnej literatury’”? Zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za takim działaniem, przy czym odpowiedź „Tak, dotychczasowy poziom jest wystarczający” wybrało 14,6 proc. respondentów, a na wariant „Tak, ale poziom dotacji powinien być znacznie wyższy” odpowiedziało 67,7 proc. Natomiast negatywnie o współfinansowaniu działalności wydawniczej z budżetu centralnego, czyli odpowiadając „Nie, państwo w żaden sposób nie powinno ingerować w kulturę”, wyraziło się 17,7 proc. uczestników sondy. Tak duża dysproporcja wyników na rzecz zwiększenia dotacji w dziedzinie działalności wydawniczej nie dziwi. Wiele projektów edytorskich, ważnych ze względu na kulturalną spuściznę w ogóle nie ujrzałoby światła dziennego, ponieważ, i tu wybaczcie Państwo kolokwializm, po prostu nie zamyka się biznesowo. Wszechobecne oszczędności Skoncentrujmy się na faktach. Z informacji Instytutu Książki i MKiDN wynika, że w 2009 roku na programy związane z książką jako częścią obszaru kultury, z budżetu państwa, przekazano 9,21 mln zł. Z tej kwoty 3,22 mln zł stanowiły środki przyznane w ramach dofinansowania ogólnopolskich czasopism kulturalnych, z czego 1,65 mln zł przypadło na tytuły poświęcone książkom i literaturze. Można więc przyjąć, że projekty związane (szerzej) z książką lub bardziej wąsko – z literaturą – otrzymały z tego tytułu wsparcie na poziomie 7,60 mln zł. Jak już pisaliśmy od tego czasu zmieniła się struktura ministerialnych programów. W 2010 rok skoncentrowany na tematykę książkową został Program 4 „Wydarzenia artystyczne” oraz priorytet „Literatura”, w ramach którego można było ubiegać się o dofinansowanie trzech rodzajów działalności: „wydarzeń literackich promujących literaturę i czytelnictwo”, „wydania i promocji wartościowej literatury” oraz „dofinansowania ogólnopolskich przedsięwzięć z …
Wyświetlono 25% materiału - 356 słów. Całość materiału zawiera 1426 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?