środa, 16 września 2009
Dział antykwaryczny
W czerwcu nie sprawdziły się wcześniejsze obawy dotyczące rynku antykwarycznego. Kryzys, jakkolwiek widoczny, jak na razie nie spowodował większych problemów. 28. aukcja Antykwariatów Warszawskich Lamus, która po raz kolejny odbyła się w salach Biblioteki Narodowej, potwierdziła pozycję Lamusa na polskim rynku. Pod młotek zostało wystawionych 1016 pozycji, a łączna suma cen wywoławczych przekraczała 1,6 mln zł. Po kilkugodzinnej licytacji sprzedano 77 proc. zaprezentowanej oferty. Suma cen wylicytowanych, według oficjalnych danych, wyniosła 1 919 815 zł. Do najdroższych należał m.in. album pioniera polskiej litografii Jana Feliksa Piwarskiego „Kram malowniczy warszawski…” (Warszawa, 1855-1859), z ceny wywoławczej 22 tys. zł wylicytowany na 50 tys. zł czy też wyposażone w drzeworytowe ilustracje, drugie wydanie pierwszego drukowanego podręcznika położnictwa – „Der Swangern Frawen und Hebammen Roszgarten” Euchariusa Rösslina (Hagenau, 1515) – z 26 tys. zł wylicytowany na 55 tys. zł. To samo wydanie, licytowane w monachijskim antykwariacie Hartung & Hartung, osiągnęło cenę około 26 tys. euro… w 2001 roku! „Chronica Polonorum” Miechowity (Kraków, 1521), poszła w Lamusie „tylko” po cenie wywoławczej – 45 tys. zł. Warto tutaj zaznaczyć, że – pomimo współczesnej oprawy – był to jeden z ładniejszych egzemplarzy, który pojawił się na aukcjach w ciągu ostatnich kilku lat. Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że sprzedawane w Lamusie książki, grafiki i archiwalia są przeznaczone tylko i wyłącznie dla kolekcjonerów z bardzo grubymi portfelami. Ponad 200 pozycji sprzedano w cenach poniżej 500 zł. Z najtańszych …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 923 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?