Wtorek, 28 listopada 2017
Między wierszami
Odważni żyją, ostrożni trwają” – twierdzi podpułkownik Krzysztof Przepiórka, bohater książki pt. „Szturman” (Czerwone i Czarne), rekomendowanej podczas wieczoru autorskiego w Empiku. Oczywiste, że publikacja ma charakter wywiadowczy, gdyż jej bohater – wzięty w krzyżowy ogień pytań przez Dominika Rutkowskiego – przez lata funkcjonował w wojskowych tajnych służbach. Był komandosem. Służył w sławetnych Czerwonych Beretach. Współtworzył chyba jeszcze słynniejszy GROM. Od kilku lat na emeryturze, jest często obecny w mediach, które wykorzystują jego wiedzę i doświadczenie w kwestiach terroryzmu oraz wojska. Z armią związał się latem 1980 roku, odbywając służbę w 1. Batalionie Szturmowym w Dziwnowie: „Pierwszy raz coś we mnie zaczęło pękać podczas przyjmowania, a raczej nieprzyjmowania, do Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP). Jeszcze w szkole chorążych. W wojsku nie miałeś żadnych szans na zrobienie kariery, awans, jeśli nie należałeś do partii. A ZSMP to był pierwszy krok, przepustka, żeby dostać się do PZPR. Złożyłem papiery. Zebrało się gremium starszych kolegów z trzeciego roku. Padło pytanie, czy chodzę do kościoła. Byłem wierzący, może nie jakoś bardzo, ale Boga się bałem. Odpowiedziałem twierdząco. Aha, oni na to, a po przyjęciu do Związku ma kolega zamiar chodzić do kościoła? – dopytywali. Potaknąłem. To był pierwszy sygnał, że trzeba włączyć myślenie. Kolejny zapalił się, jak nas pognali na wybory. Też jeszcze w szkole. Całymi kompaniami. Naszych dowódców rozliczano z czasu, w jakim kompania wrzuci kartki do urn. Liczyło się tak zwane głosowanie »bez skreśleń«. Miałeś wziąć kartkę do głosowania i jak baran, nie spoglądając nawet na nią, wrzucić gdzie należy. W sali stały wprawdzie kabiny, ale wic polegał na tym, żeby żadnemu z nas przez myśl nie przeszło, aby do nich zajrzeć. Muszę się …
Wyświetlono 25% materiału - 272 słów. Całość materiału zawiera 1089 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?