Czwartek, 7 stycznia 2016
Liderzy krajowi i regionalni
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru422
- Biblioteki wiedzą jak funkcjonować w zmieniającym się świecie, dlatego zaczynają się znowu liczyć - tezę tę potwierdza obecność tej tematyki w exposé premier Beaty Szydło. Bibliotekarze są dziś znakomicie wykształconymi menadżerami kultury działającymi na rzecz lokalnych społeczności - stwierdził dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej podczas ubiegłotygodniowej uroczystości ogłoszenia wyników piątego Rankingu Bibliotek organizowanego przez Instytut Książki i redakcję dziennika "Rzeczpospolita". Warto pamiętać, że jest to przede wszystkim nagroda dla samorządów najbardziej zaangażowanych w kulturalny rozwój swojej gminy. Docenieni zostali ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Przygotowując bieżący ranking, rozesłano ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Do tego wątku tak odnosi się szef Biblioteki Narodowej: - Do rankingu zgłosiło się ponad 800 z ponad 2000 uprawnionych bibliotek, co oznacza, że kraju mamy minimum 800 placówek aspirujących do miana lokalnych liderów w obszarze kultury - deklaruje dyrektor Makowski. Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński - zastępca redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita", Tomasz Makowski - dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Andrzej Tyws - przewodniczący Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych oraz Anna Cieślak-Wróblewska z dziennika "Rzeczpospolita". Warto przybliżyć zasady formułowania Rankingu Bibliotek, bowiem przyjęta na jego potrzeby metoda oceny tego typu placówek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki. Maksymalnie można było uzyskać 345 punktów. Poniżej prezentujemy szczegółowy podział punktów: - powierzchnia biblioteki razem z filiami w przeliczeniu na 1000 mieszkańców; liczba książek zakupionych w 2014 r. na 1000 mieszkańców; udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2014 r. - maksymalnie po 30 pkt. - czytelnicy bibliotek publicznych w gminie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w 2014 r.; wypożyczenia księgozbioru na jednego czytelnika w 2014 r. …
Wyświetlono 25% materiału - 320 słów. Całość materiału zawiera 1282 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się