Piątek, 11 maja 2018
Między wierszami
Michał Weichert. Te personalia nawet dla większości miłośników Melpomeny brzmią anonimowo. A tymczasem był on najwybitniejszym reżyserem teatru jidysz w Polsce. Podkreślał to w Muzeum Powstania Warszawskiego Rafał Węgrzyniak, prezentując swą publikację pt. „Procesy doktora Weicherta” (PIW). Ciekawe, czy za opinie wyrażone o prapremierze sztuki Friedricha Wolfa (w międzywojniu „zasłynął” dramatem „Cjankali”, postulującym legalizację aborcji, II wojnę światową spędził w ZSRR; w PRL-u był ambasadorem NRD, a jego syn Markus szefował Stasi) „Profesor Mamlock”, zaadaptowanej przez Weicherta na potrzeby spektaklu pt. „Żółta łata”, Maria Kuncewiczowa doczekałaby się dziś etykiety antysemitki. Pisała bowiem tak: „Efekt aryjszczyzny osiągnięto przy pomocy charakteryzacji na blondynów i – jeżeli chodzi o kobiety – przez strój sportowodziewiczy oraz przez słodycz intonacji. (…) Obie jednak aryjki dramatu: i żona lekarza, i jego asystentka nawet kiedy milczą, wyrażają Wschód jak gwiazdy zaranne”. Z kolei odtwórca głównej roli: „był tak przekonany o powodzeniu mistyfikacji, do której posłużyła konopiasta peruka, tak uszczęśliwiony z brunatnej koszuli, ze swastyki na rękawie, z watowanych ramion”, że: „cały czas funkcjonuje wyłącznie jako reklamowa kukła Germanii, (…) tupie dziarsko, wypina pierś i z niekłamaną wzgardą oraz z najautentyczniejszą hucpą pastwi się nad braćmi w Izraelu”. Autor śledzi losy swojego bohatera (1890-1967) począwszy od dzieciństwa spędzonego w chederze w Stanisławowie, przez czas studiów w Berlinie, gdzie ten poznawał nowoczesne trendy teatralne w szkole Maxa Reinhardta, po spektakularne sukcesy odnoszone w latach międzywojennych na scenach Warszawy i Wilna. Wiele miejsca poświęca oskarżeniom o kolaborację …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 950 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?