Poniedziałek, 23 marca 2009
Abonament na kulturę
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru243
Miesięczną opłatę, która pozwala na nielimitowane korzystanie z Sieci, w tym na pobieranie nielegalnych do tej pory plików z serwisów pirackich, wprowadzić chcą władze brytyjskiej wyspy Isle of Man. Wytwórnie muzyczne wydają się być przychylne eksperymentowi. Czy to łamiący wolność jednostki podatek od piractwa czy bilet do wolnej kultury, która nie przeczy dobrobytowi twórców? Doniesienia, które płyną z położonej na Morzu Irlandzkim wyspy każą dziennikowi „The Guardian” zastanawiać się, czy raj podatkowy, z którym kojarzyła się do tej pory ta mała wyspa, nie będzie wkrótce przyciągał amatorów wolnej kultury, którzy przyjeżdżać będą ze swoimi laptopami tylko po to, by legalnie ściągać książki, muzykę i filmy. Perspektywa ta jest całkiem możliwa. Na razie jednak dotyczyć ma tylko muzyki, której nielegalne źródła są największą bolączką właścicieli praw autorskich. Nietrudno sobie jednak wyobrazić, by w ślad za umowami z wytwórniami płytowymi poszły umowy licencyjne z wydawcami książek. Dlatego postępy eksperymentu na małej wyspie warto śledzić ze szczególną uwagą, zwłaszcza po tym, gdy idea wprowadzenia podobnego rozwiązania we Francji została odrzucona przez tamtejszy parlament. Ron Berry, burmistrz Isle of Man, ogłosił swoją decyzję na targach Midem w Cannes. „Ostatecznie bowiem nigdy nie zwalczymy piractwa”, tłumaczył. „Gdyby dziesięć lat temu wytwórnie muzyczne zaakceptowały Napstera, żylibyśmy dziś w nieco innym świecie i mieli zupełnie inne medium”, dodawał. Zaproponowany przez niego system opłat abonamentowych miałby opierać się na modelu podobnym do tego, jaki chciano wprowadzić w 2006 roku we Francji. Abonenci Internetu płaciliby dodatkową miesięczną opłatę swojemu internetowemu dostawcy, który z kolei wykupywałby licencyjną umowę łączną z …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1001 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się