Wtorek, 29 stycznia 2019
W czasach celebrytów, czyli ludzi „znanych z tego, że są znani”, trudno jest prowadzić rozmowy o tym, co to znaczy „wielki człowiek”. A jeszcze trudniej odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznać, kto to jest „znany pisarz” albo „wielki pisarz”. Po pierwsze: pisarze są w przytłaczającej większości nieznani z twarzy. Po drugie: rzadko są obecni w mediach, a nieliczne wyjątki zdają się potwierdzać tę regułę. Być może dlatego dziś z pisarzem ludzie niezbyt się liczą. W końcu to zawód, którego wykonywanie jest mało spektakularne. Gdyby nakręcić film o tym, jak wygląda praca pisarza, to zobaczylibyśmy na nim człowieka, który albo siedzi i pisze, albo siedzi i czyta. Nie da się przecież tych czynności robić ani w biegu, ani na wrotkach, ani na rowerze etc. Pisanie zaś wygląda nudno. Zwłaszcza gdy robi się to na komputerze i spod każdych palców wychodzą litery pisane popularną czcionką Helvetica, Times New Roman czy Arial. Jakby tego było mało, we wszechogarniającym nas kulcie pieniądza, ten zawód jest dość mało płatny. Pewnie dlatego nie spotyka się z szacunkiem, bo skoro pisarzom przeważnie ledwo starcza na życie, to jaki to wzór do naśladowania? Gdy kilka lat temu na jednym ze spotkań autorskich chłopiec spytał mnie, ile zarabiam na książkach, a ja odpowiedziałam mu, że mam średnio mniej więcej 2 złote od sprzedanej książki, ów chłopiec wstał i powiedział, że nie warto ze mną rozmawiać. Jego wychowawczyni przepraszała mnie za zachowanie ucznia, ale ja nie pogniewałam …
Wyświetlono 25% materiału - 236 słów. Całość materiału zawiera 945 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się