Niedziela, 1 marca 2009
Księgarskie aukcje antykwaryczne w 2008 roku
Ubiegły rok na całym świecie upłynął pod znakiem rozwijającego się kryzysu ekonomicznego, który miał swoją genezę już w 2006 roku. Wszelkie wskaźniki ekonomiczne zanotowały poważne spadki, a w medialnej burzy wywołanej wydarzeniami na zagranicznych rynkach nieobce były porównania do wielkiego kryzysu z lat trzydziestych.  Jak można było przypuszczać, zataczający coraz szersze kręgi kryzys dotknął również międzynarodowy rynek sztuki i powiązany z nim rynek antykwaryczny. Pierwsze tego efekty są już widoczne – ich najjaskrawszym przykładem były słabe wyniki aukcji książek i dokumentów o tematyce rosyjskiej. Oferty aukcyjne skierowane do bogatych inwestorów pochodzenia rosyjskiego musiały się zmierzyć się z informacjami o kryzysie i topniejących wskaźnikach związanych z rynkiem surowców (głównie gazu i ropy). Te coroczne licytacje organizowane przez największych graczy – by wymienić tu choćby Sotheby’s czy Christie’s – nie przyniosły zakładanych i porównywalnych z poprzednimi latami wyników.  Michael Stillman, amerykański analityk rynku antykwarycznego w ostatnich tygodniach udostępnił pierwsze informacje na temat kondycji handlu aukcyjnego w 2008 roku. W swoich badaniach wziął pod uwagę ponad 220 tys. pozycji licytowanych na 476 aukcjach, głównie mających miejsce w Anglii i Stanach Zjednoczonych, ale również we Francji, Niemczech i innych państwach zachodnich. Wyniki okazały się zdumiewające – mediana cen końcowych (hammer price – a więc cen „spod młotka”, niezawierających doliczanych opłat aukcyjnych) spadła o blisko 21 proc. z wartości 486 dolarów w 2007 roku do 384 dolarów. W porównaniu z danymi obejmującymi rok 2004 (413 dolarów) jest to spadek o 7 proc. Jak więc widać, ostatnie wydarzenia pochłonęły nawet wzrost rynku w okresie ostatniej kilkuletniej prosperity. W ubiegłym roku odnotowano również zwiększoną ilość tzw. spadów – czyli pozycji niesprzedanych. W porównaniu do 2007 roku ilość sprzedanych obiektów spadła z 75 do 71 proc.   W ubiegłorocznych rekordach aukcyjnych próżno również szukać takich pozycji, jak wczesna kopia „Magna Carta” z 27 października 1297 roku, …
Wyświetlono 25% materiału - 298 słów. Całość materiału zawiera 1195 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?