Poniedziałek, 23 marca 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru243
Kiedy w 1966 roku François Truffaut prezentował swój film „Fahrenheit 451”, nie zdawał sobie zapewne sprawy, że futurystyczna wizja świata bez książki będzie nie tyle skutkiem paranoicznego zakazu ich czytania, ile świadomej i dobrowolnej rezygnacji z ich lektury w skali globalnej. Straż pożarna, która w filmie trudni się odnajdywaniem i paleniem książek, okazuje się dzisiaj zbędna. Gdyby Truffaut przewidział zjawisko zwane „upadkiem czytelnictwa”, zapewne zmieniłby wymowę filmu i nie tworzył wizji getta wolności opartej na dostępie niewielkiej grupki szaleńców do książek. Fundamentalne przesłanie filmu oparte jest na niewzruszonym przekonaniu, że wszystkie podstawowe cechy rozwoju cywilizacyjnego wynikają z potrzeby wolności, a jej wehikułem, narzędziem i gwarancją trwania są książki. Czytać, to znaczy być wolnym. Owo ze wszech miar idealistyczne przeświadczenie z czasem uległo erozji. Na początku nieśmiało i niedostrzegalnie, dzisiaj stało się ono tak wyraźne, że wydaje się nie budzić już niczyjej wątpliwości. Jak twierdzą autorzy badań, upadek czytelnictwa w tradycyjnych jego formach stał się faktem, niczym efekt cieplarniany. Co prawda trudno byłoby bez pewnych wątpliwości upierać się, że akurat w Polsce efekt cieplarniany jest jakoś nadmiernie dokuczliwy (już prawie koniec marca, a zimno jak na biegunie), ale jeśli chodzi o czytelnictwo, to owszem, rzecz wygląda jednoznacznie ponuro. A może jednak… nie tak ponuro?! A może jest normalnie, a będzie jeszcze normalniej?… Prasa doniosła: „Według badań Biblioteki …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 865 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się