Wtorek, 29 maja 2012
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru328
Czy ktoś widział kiedykolwiek czytającego Japończyka? Nie chodzi mi bynajmniej o zasugerowanie, że stan czytelnictwa w Japonii osiągnął statystyczny poziom tegoż w pięknym Kraju nad Wisłą. Otóż nie! W Kraju Kwitnącej Wiśni jest pod tym względem zapewne lepiej niż u nas, ale... ja naprawdę nigdy nie widziałem czytającego Japończyka. Ta dość dziwaczna refleksja dopadła mnie podczas zaległej lektury pesymistycznego tekstu "Duży spadek i złe prognozy" ("Rzeczpospolita", 10 maja 2012), w którym Łukasz Gołębiewski i Paweł Waszczyk stawiają i uzasadniają ogólną tezę, iż w naszej książkowej branży lepiej to... już było. A teraz będzie tylko gorzej, na co wskazują wszystkie wskaźniki. Co ma do tego Japonia, japoński rynek książki i japońskie czytelnictwo?… Odpowiedź nie jest ani oczywista, ani prosta. Oglądam w telewizji filmową migawkę przedstawiającą podróż w jednym z kolejowych cudów świata: pociągu relacji Tokio-Kyoto. Ponad pięćsetkilometrowa trasa w niespełna trzy godziny (sic!). Luksus bije po oczach. Kamera powoli przesuwa się po twarzach pasażerów… Wszyscy śpią, w pozach rozmaitych. Setki ludzi w pociągu, w godzinach tuż popołudniowych. Komentarz lektora: „Japończycy są na ogół tak zmęczeni codzienną pracą, że wykorzystują każdą wolną chwilę na sen”. Jeśli wierzyć Marksowi, że „byt określa świadomość”, to telewizyjny obraz ilustruje to twierdzenie w sposób zaskakujący: walka o standard bytu nie pozostawia marginesu na …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 831 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się