Czwartek, 22 lipca 2010
Czego nas uczą wyroki?
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2010
Maksymiliana B. z uwagi na jego okupacyjną działalność w „policji granatowej”, a następnie w policji niemieckiej, tzw. Schutzpolizei, zwano Krwawym Maksem. Był synem „granatowego policjanta”, piastującego funkcję komendanta policji. W sierpniu 1942 r. wstąpił ochotniczo do „policji granatowej” i do końca roku uczył się w szkole policyjnej. Po jej ukończeniu, w styczniu 1943 r., rozpoczął pracę w P. – początkowo w „policji granatowej”, a następnie w niemieckiej Schutzpolizei. Używał wtedy imienia Maks, a jego czyny wobec Polaków sprawiły, że nadano mu przydomek „krwawy”. Po wojnie Sąd Wojewódzki w L. wyrokiem z 15 października 1960 r. (następnie nieznacznie zmienionym przez Sąd Najwyższy) skazał Maksymiliana B. na karę śmierci „za to, że w okresie okupacji niemieckiej – od 1942 do 1944 r. – na terenie powiatu p.-skiego, jako członek niemieckiej policji »Schutzpolizei « idąc na rękę władzy państwa niemieckiego, działał na szkodę osób prześladowanych ze względów politycznych i narodowościowych, przez to, że zabił wiele osób, brał udział w rozstrzeliwaniu wielu osób, jak również w dobijaniu rannych po egzekucji”. Wyrok ten został następnie zmieniony przez Radę Państwa, która – korzystając z prawa łaski – zmieniła karę śmierci na dożywotnie więzienie. Ze względu na wejście w życie nowego Kodeksu karnego, nie przewidującego kary dożywotniego więzienia, sankcja została zamieniona na karę 25 lat pozbawienia wolności. W 1976 r. nakładem Wydawnictwa Lubelskiego ukazała się powieść Ryszarda Jegorowa zatytułowana „Przyczółek” – wcześniej była drukowana w …
Wyświetlono 25% materiału - 228 słów. Całość materiału zawiera 913 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się