środa, 30 czerwca 2010
Trudna kronika tytułu
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru63
Od 15 października 1910 roku w Warszawie zaczął się ukazywać „Przegląd Księgarski”, pierwsze czasopismo branżowe, organ Związku Księgarzy Polskich, zrzeszającego właścicieli księgarń i wydawnictw Królestwa Polskiego. Dzieje tego tytułu były burzliwe i dramatyczne, co spowodowane było ogólną sytuacją i wydarzeniami w kraju i na świecie. Z ważniejszych wymieńmy dwie wojny światowe (1914-1918 i 1939-1945), odradzenie się polskiej państwowości czy kryzys gospodarczy początku lat trzydziestych XX wieku. Dodatkowymi utrudnieniami w funkcjonowaniu organu prasowego były kwestie związane z ujednolicaniem polskiego rynku książki po 1918 roku. Na połączonych ziemiach polskich, pozostających wcześniej pod trzema zaborami, panowały różnorodne uregulowania działalności gospodarczej, w tym także związanej z książką, odmienne zwyczaje i środowiskowe kodeksy. W pierwszym okresie w dziejach czasopisma (1910-1914) redaktorem naczelnym periodyku był Andrzej Turkuł, równocześnie pierwszy prezes Związku Księgarzy Polskich. Do czerwca 1914 roku „Przegląd” ukazywał się w cyklu dwutygodniowym. Pierwszy rocznik w małym formacie „ósemkowym” miał objętość 56 stron, kolejny pełny z 1913 roku – już 132 strony. Publikowano głównie zapowiedzi wydawnicze i reklamy książek, rzadziej pojawiały się artykuły problemowe, ale już wówczas stosowano ciągłą paginację i roczny indeks tematyczny, co zostało utrzymane do ostatecznej likwidacji tytułu. Reaktywowanie „Przeglądu Księgarskiego” nastąpiło w marcu 1918 roku (po I wojnie światowej). Z datą 25 lipca ukazał się numer łączony. Poświęcony był pierwszemu zjazdowi księgarstwa polskiego w Lublinie. Wydrukowano wiele materiałów podsumowujących dotychczasową działalność księgarzy i wydawców związanych z przyszłością książki w odrodzonym państwie. Na zjeździe postanowiono, że od 1 października 1918 roku „Przegląd Księgarski” będzie ukazywać się co miesiąc jako organ Związku Powszechnego Księgarzy Polskich. Redaktorem naczelnym został Aleksander …
Wyświetlono 25% materiału - 255 słów. Całość materiału zawiera 1021 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się