Czwartek, 18 grudnia 2008
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2008
Święta za pasem, trzeba zabrać się do przeglądu nieco bardziej tematycznego. Łatwo powiedzieć – wszystko wiąże się z tą okazją. Kuchnia, zwyczaje, tradycje, historia, upominki, podróże, zwariowane pomysły, ubiór, zabawy. Sygnał dały głośniki w wielkich sklepach: gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy dźwięczące dzwoneczki czerwononosego Rudolfa, to był znak, że do świąt pozostało raptem 10 tygodni. Prawda, jak mało czasu? Zacznijmy od kuchni, kucharzy i dobrego smaku. Zredagowana przez Davida Remnicka książka „Secret ingredients” (Random House) jest wyborem tekstów i satyrycznych rysunków, jakie w ciągu wielu lat ukazywały się na lamach „New Yorkera”. Nie miejsce tu na wychwalanie ukazującego się od 85 lat tygodnika, zasługuje z pewnością na osobny tekst; powiem tylko, że prócz regularnych komentarzy i ocen lokalnych restauracji („Table for two”) co pewien czas można w nim przeczytać dłuższe – nieraz bardzo długie – teksty temat kulinarny traktujące luźno. Sławną parę autorów „New Yorkera”, Mary Fisher (używającą inicjałów MFK) i AJ (Abbotta Josepha) Lieblinga znawcy zaliczają do założycieli szkoły recenzji kulinarnych w Ameryce. Oboje spędzili wiele lat we Francji, co nie pozostało bez wpływu na ich postrzeganie kuchni – Fisher jedzenie, zarówno przygotowanie, jak sam akt, uważała za sztukę. Tom Lieblinga „Between meals: An appetite for Paris” to już klasyka, podobnie jak kilka (spośród ponad 20) książek Fisher poświęconych kulinariom. (Na marginesie dodam, że nie zdziwi mnie wznowienie jej tytułu z 1942 „How to cook a wolf”, w którym radzi, jak odżywiać się zdrowo i smacznie w warunkach wymagających oszczędności…) W „Secret ingredients” znalazł się jej zabawny, pisany jeszcze we Francji tekst o kłopotach, jakie sprawiają flaki (brak drugiej osoby, która chciałaby – odważyłaby się w wypadku Amerykanów – spróbować zupy czy typowej francuskiej kiełbasy). Smaki znad Sekwany wspomina również Liebling oraz Adam Gopnik, ceniony krytyk średniego pokolenia. Są tu teksty Woody’ego Allena, Juliana Barnesa, Roalda Dahla i Dorothy Parker, kucharzy i gastronomów takich …
Wyświetlono 25% materiału - 305 słów. Całość materiału zawiera 1221 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się