Poniedziałek, 11 sierpnia 2008
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2008
O najnowszej książce Timothy Snydera „The red prince” (Basic Books) nasz ulubiony profesor Norman Davies napisał, że „uczy, informuje i bawi”. Fakt, że Snyder, profesor historii w Yale University, dobrze Polakom znany (laureat nagrody Oskara Haleckiego i stypendysta w PAN), wybrał sobie postać nader barwną i świetnie nadającą się na bohatera biografii. Arcyksiążę Wilhelm Franz Joseph Karl von Habsburg-Lothringen urodził się pod koniec XIX stulecia, co wywarło niewątpliwie wpływ na jego losy: miał zaledwie 18 lat, gdy wybuchła I wojna światowa i bezpowrotnie skończyła się epoka radosnej niefrasobliwości, typowej zwłaszcza dla monarchii cesarsko- królewskiej. Czerwony Książę, jak go nazywa Synder, urodził się na wyspie Losinj w dzisiejszej Chorwacji, do szkoły chodził w Wiedniu, po jej skończeniu zamieszkał w rodzinnych dobrach w Żywcu. Lubił kobiety, wolał mężczyzn, ale ukochał Ukrainę – znał doskonale język (mówił również po niemiecku, włosku, angielsku i polsku), interesował się kulturą i obyczajami, odbierał nauki u Andrzeja Szeptyckiego, greckokatolickiego metropolity Kijowa, był oficerem pułku ułanów i dowódcą strzelców siczowych. A wszystko dlatego, że chciał się rzetelnie przygotować do objęcia ukraińskiego tronu – ojciec miał rządzić Polską, syn krajem sąsiednim. Nic z tego nie wyszło, niewykluczone, że wielka niechęć okazywana później przez Wilhelma Polsce miała swe źródło właśnie w tych odrzuconych zalotach. A był nam do tego stopnia nieprzychylny, że gdy ataman Szymon Petlura poszedł w 1920 roku na ugodę z Polską, Wilhelm w proteście wyjechał z Kijowa, gdzie był pracownikiem głównego sztabu, do Monachium. Z pewnością nie było mu łatwo podjąć taką decyzję – walczył o samodzielną i niezależną Ukrainę, w swym ukraińskim paszporcie miał nazwisko Wasyl Wyszywany, nie przestawał wierzyć, że kiedyś będzie królem, a nie wiecznym …
Wyświetlono 25% materiału - 271 słów. Całość materiału zawiera 1085 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się