Poniedziałek, 15 kwietnia 2019
PO SPALENIU „HARRY`EGO POTTERA”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 495 (6/2019)
Chyba wszyscy ludzie książki przecierali oczy ze zdumienia, oglądając w niedzielny wieczór 31 marca zdjęcia stosu płonących książek, jakie zamieściła na Face booku Fundacja SMS z Nieba, której księża, w ramach rekolekcji, gościli w gdańskiej parafii NMP Matki Kościoła i Świętej Katarzyny Szwedzkiej. Wśród spalonych lektur znalazły się książki J.K. Rowling o przygodach Harry`ego Pottera, saga „Zmierzch”, podręcznik do feng shui, książki Kristin Cast i Phyllis Christine Cast (m.in. „Naznaczona”) oraz lektury Osho. Ks. Rafał Jarosiewicz razem z ministrantami spalił książki, tłumacząc, że promują one magię i okultyzm. Przedmioty (głównie książki, figurki i talizmany) zostały przyniesione przez wiernych. Była to odpowiedź na jego apel, w którym poprosił parafian o przyniesienie rzeczy, które są związane z okultyzmem, magią lub czarami. Ta inicjatywa wywołała wśród wielu Polaków przerażenie, że w 2019 roku znów pali się książki, powracając do haniebnych praktyk z lat trzydziestych XX wieku. Przywoływano znamienne słowa niemieckiego poety, eseisty i dramaturga Heinricha Heine: „Tam, gdzie książki palą, niebawem także ludzi palić będą”. O akcji stało się głośno nawet poza granicami Polski. Swój protest wyraziły m.in. branżowe organizacje. „Książka jest symbolem ludzkiej myśli; nie wolno jej unicestwiać, choćby jej treść była nam obca i nawet wręcz wroga. Można jej nie czytać, nie sprzedawać i nie kupować, nie reklamować i nie wypożyczyć. Ale nie palić!!! Jesteśmy wstrząśnięci złym i niepotrzebnym wydarzeniem, które stało się przedmiotem światowych komentarzy. Minęło 86 lat od roku 1933, kiedy niemieccy …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 934 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się