Czwartek, 27 września 2018
Rozmowa z Andrzejem Nowakiem-Arczewskim, autorem książki „Pseudonim Tarzan"
– Kim był bohater pańskiej książki? – Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” to wybitny żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Podczas okupacji zdecydowanie wyróżniał się wśród dowódców oddziałów Polski Podziemnej. To żołnierz, którego już za życia otaczała legenda i który obecnie nadal żyje w różnych, czasami sprzecznych opowieściach, przekazywanych w najrozmaitszych wariantach nam współczesnym, młodym pokoleniom. Przekonywałem się o tym podczas licznych rozmów z mieszkańcami Sandomierza, Zawichostu, Ożarowa, Ćmielowa. Interesowała mnie legenda, która po nim pozostała, pamięć o nim wśród mieszkańców, gdzie przebywał. Czy to postać pomnikowa? Nikt nie jest od początku do końca bohaterem. Liczą się zawsze największe dokonania. W tym sensie jest to postać pomnikowa. Trzeba jednak wiedzieć, że „Tarzan” działał w niełatwych czasach wojny, podejmował różne decyzje, mniej lub bardziej odpowiedzialne, uzasadnione, na miarę swoich możliwości, wiedzy, doświadczenia, które przynosiły różne konsekwencje. To dlatego jego biografia wydawała mi się na tyle frapująca, barwna, żywa, pełna niesamowitych zwrotów, że postanowiłem napisać o nim książkę reporterską. Nie podjąłbym się tego, gdyby od …
Wyświetlono 25% materiału - 163 słów. Całość materiału zawiera 655 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki