Czwartek, 21 marca 2013
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2013
Obiecałem napisać, dlaczego warto trzymać na półkach nawet takie książki, które pozornie trącą zapaszkiem starości. Przyszło mi jednak do głowy, że warto poszerzyć, a nawet zmienić temat, zestawiając ze sobą rozmaite podejścia wydawców do obszaru „historyzmu”. Skąd cudzysłów? Gdyż, w gruncie rzeczy uważam, że jeżeli nawet historia jest nauczycielką życia, to nie tyle wprost, co pośrednio. Same fakty bowiem sterczą nieme w smutnych encyklopediach. Gadają dopiero wtedy, kiedy stają się elementami większych układanek. W przeciwieństwie jednak do puzzli, które w końcu opowiadają jeden tylko obrazek, z tych samych faktów bez trudu składa się rozmaite obrazy świata. Wybór faktów to wybór ideologiczno- światopoglądowy. Powiedz mi, jaką historię przywołujesz, a powiem ci, jakie masz poglądy. Oczywistości powyższe służą mi do oczyszczenia pola z działającymi na polskim rynku książki wydawcami. Gallimard użył kiedyś powiedzenia, które lubię cytować: „Edytor jest autorem swoich autorów”. Święta racja, oczywista dla każdego, kto obserwuje ofertę wydawców. Publiczności literackiej, która zazwyczaj nie zwraca uwagi na sygnet, trudniej dostrzec, w czym rzecz. Choć… Owszem, publiczność nie zwraca uwagi na sygnet. Lecz czytelnicy spoglądają na okładki. Każdy wydawca posiada swój własny styl, z niego zaś da się określić intuicyjnie, kto daną książkę opublikował. Wielokrotnie …
Wyświetlono 25% materiału - 193 słów. Całość materiału zawiera 775 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się