Wtorek, 26 września 2006
Targi Książki w Krakowie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru178


W dniach 19-22 października odbędzie się kolejna edycja Targów Książki w Krakowie. Szczególna, bo jubileuszowa. Po raz pierwszy historyczna stolica Polski gościła ludzi książki i czytelników dziesięć lat temu. Kiedy targi startowały w 1997 roku, na powierzchni 980 mkw. 4,7 tys. zwiedzających zapoznawało się z ofertą 140 wystawców. Przez ten czas wiele się zmieniło, zwiększała się powierzchnia wystawowa, zmieniła lokalizacja, imprezę odwiedziło w sumie ponad 137,5 tys. zwiedzających. Na Uniwersytecie Warszawskim powstała nawet praca dyplomowa na jej temat! W tym roku w hali wystawowej o powierzchni ponad 2,8 tys. mkw. netto („pod stoiskami”), zaprezentuje się ok. 360 firm z rynku wydawniczego.

Aby godnie uczcić jubileusz organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjny program. Joanna Sułek, komisarz targów, podkreśla na niespotykaną dotąd skalę rolę nowych mediów w promocji i działaniach targowych. – Planujemy intensywną reklamę w portalu Onet.pl oraz charytatywną aukcję internetową na Allegro. Zyski z niej przekazane zostaną jednemu z krakowskich domów dziecka. Na początku października rozpocznie się aukcja książek nominowanych w tym roku do nagrody im. Jana Długosza, jej finał będzie miał miejsce na targach. Sama aukcja, jak również film z uroczystości wręczenia nagrody, a także internetowe czaty z zaproszonymi autorami, obejrzeć będzie można na olbrzymim ekranie umieszczonym w namiocie recepcyjno-wystawowym – wylicza. Wsłuchując się w sugestie wystawców i zwiedzających zorganizowano dwa namioty – konferencyjny i właśnie recepcyjno-wystawowy. Dzięki temu zwiększy się również powierzchnia wystawowa. Jak co roku impreza gościć będzie wielu znakomitych pisarzy, publicystów, poetów z Polski i zagranicy. Na miesiąc przed imprezą wydawcy zgłosili ok. 90 znakomitości. Swoją obecność potwierdzili m.in.: Wiktor Suworow, Hal Duncan czy Maxime Chatami, a z krajowych – Sławomir Mrożek, Wanda Chotomska, Jadwiga Staniszkis, o. Leon Knabit, Janusz L. Wiśniewski czy Krzysztof Varga.

Odbędzie się kilkadziesiąt imprez branżowych i towarzyszących. Do najważniejszych należy konkurs im. Jana Długosza. Do tegorocznej edycji zgłoszono rekordową liczbę publikacji, nominowanych zostało dziesięć (ich listę publikujemy w numerze).

Zapraszamy również na imprezy organizowane przez Bibliotekę Analiz. W czwartek, 19 października, w godz. 13-14.30 odbędzie się promocja dziewiątego wydania „Rynku Książki w Polsce” Łukasza Gołębiewskiego połączona z debatą „Nic nie będzie normalnie. Zagrożenia polityczne i ekonomiczne dla rynku książki w Polsce” oraz ogłoszenie wyników trzeciej edycji „Rankingu polskich drukarń dziełowych” ogłoszonego przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.

Autor: PAWEŁ WASZCZYK