Poniedziałek, 2 listopada 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru259
Ten sam rytuał powtarza się bez zmian. Opisy kolejnych edycji Targów Książki we Frankfurcie też się nie zmieniają. W odpowiednim miejscu należy jedynie wpisać parę oficjalnych danych statystycznych, zacytować kilka zdań z przemówień na otwarcie, podkreślić rosnącą rolę digitalizacji książkowej branży, dołączyć refleksję natury osobistej w rodzaju: „Ach, jakie to duże targi! I najstarsze na świecie… I Frankfurt w tych dniach stał się po raz kolejny światową stolicą książki… A Londyn tuż, tuż…” i… mamy odfajkowane wydarzenie. No, wypada jeszcze dodać, że Günter Grass jak co roku „zaszczycił swoją obecnością” i czytał na swoje 82. urodziny fragmenty „Blaszanego bębenka”, a nasze polskie narodowe stoisko „tradycyjnie zaprezentowało” i „wzbudziło duże zainteresowanie”, chociaż „były uchybienia”, a „wydawcy podpisali”… Tradycję należy kultywować, mimo że czasami to bez sensu. Jak tu nie zacząć od słów Jürgena Boosa, dyrektora targów, który otworzył je brawurowym przemówieniem zaczynającym się od słów: „Targi są jednym z elementów wielopłaszczyznowej działalności, która wykracza daleko poza Frankfurt, a nawet Europę…”. Dalej zaś… w podobnym tonie i podobnie interesująco. Również Angela Merkel zgodnie z zasadami protokołu i w zgodzie z tradycyjną niemiecką gościnnością pochwaliła Chiny (gość honorowy) za wkład, udział, rosnącą rolę i nadzieję na przyszłość. Być może trochę przesadziła, ale komentarz w „Neue Züricher Zeitung” – „Więcej wazeliny się nie da” …
Wyświetlono 25% materiału - 210 słów. Całość materiału zawiera 841 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się