Wtorek, 28 listopada 2017
Rozmowa z Krzysztofem Potaczałą, autorem książki „To nie jest miejsce do życia”
– Czemu u progu lat pięćdziesiątych doszło do wymiany terytoriów między ZSRR a Polską? – Wedle oficjalnej propagandy ziemie położone nad Bugiem i Sołokiją, m.in. Bełz, Krystynopol, Uhrynów, Waręż i szereg pomniejszych miejscowości, Polska oddała Związkowi Sowieckiemu na własne życzenie. Wmawiano ludziom, że nasz rząd sam wyszedł z inicjatywą wymiany Sokalszczyzny za fragment Bieszczadów Zachodnich. Prawda jest jednak taka, że to Stalin zażądał obszarów nadbużańskich, owych słynnych czarnoziemów. Ale nie one interesowały go najbardziej, lecz pokaźne złoża węgla kamiennego. W zamian oferował Polsce tereny roponośne w okolicach Ustrzyk Dolnych, Czarnej i Lutowisk. W Bieszczadach od stuleci wydobywano ropę naftową, tyle że po drugiej wojnie światowej pokłady były już mocno uszczuplone, o czym strona polska wiedziała, lecz nie śmiała sprzeciwić się Wielkiemu Bratu. Węgiel kamienny pod Krystynopolem (obecny Czerwonohrad) odkryli polscy geolodzy z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie jeszcze początkiem lat trzydziestych XX wieku. Badaniami kierował prof. Jan Samsonowicz. W 1939 lub 1940 roku Sowieci …
Wyświetlono 25% materiału - 154 słów. Całość materiału zawiera 616 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?