Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru249
Piątek, 5 czerwca 2009 roku, godz. 18.20, scena legendarnego Starego Teatru w Krakowie. Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden zwraca się z prośbą do obecnych na widowni: „Bardzo proszę naszych gości II Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej o powstanie. Zobaczmy, ilu was jest”. Wstaje prawie cała sala! Ponad dwustu ambasadorów Polski, z 56 (sic!) krajów świata, wstaje w poczuciu, że rozpoczyna się wieczór im tylko poświęcony. Wieczór dla nich szczególny, wszak to jedyna taka chwila, kiedy spotykają się razem. Rozlega się radosny szmer jakby niedowierzania, że jest ich aż tylu. Na swoich miejscach pozostaje jedynie kilkadziesiąt osób: w Starym Teatrze obecni są m.in.: Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Stefan Chwin, Urszula Kozioł, Małgorzata Hillar, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Michał Witkowski… Siedzę w fotelu w piątym rzędzie i… czuję się nieswojo (że też akurat w tej chwili dopadła mnie tego rodzaju refleksja!). Nie ma pomiędzy nami ani prezydenta, ani premiera, ani ministra spraw zagranicznych, nie wspominając już o ministrze kultury… Nie ma prezydenta Miasta Krakowa… Ba! Nie ma nawet najskromniejszego urzędnika magistratu… Nikt z ważnych nie przesłał okolicznościowego, choćby jednego listu! Nie ma kamer telewizji misyjnej ani prywatnej, nie ma zwyczajowego tłumu fotografów, dziennikarzy… Przez moment mam wrażenie, że właśnie rozpoczęła się tuzinkowa impreza, jakich w Krakowie i w Polsce tysiące. No bo w końcu: co w …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 853 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się